در عصر حاضر تکنولوژی اهمیت بسیاری در تمامی ‌ابعاد زندگی روزمره ما پیدا کرده است. اکثر افراد ویژگی هوشمند بودن را در اکثر خریدهای خود اعم از خرید ساختمان، خرید لوازم خانگی، خودرو و …. مد نظر قرار می‌دهند. در تعریف قید هوشمند برای ابزار و لوازم الکترونیکی، ذکر شده است که آن ابزار باید قابلیت اتصال به شبکه‌ها و یا سایر وسایل را از طریق پروتوکول‌های بی‌سیم مانند بلوتوث، وای فای و … داشته باشد و همچنین بتواند تا حدی به صورت خودکار با محیط تعامل نشان دهد. یکی از ویژگی‌هایی که در خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب نیز توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند هوشمند بودنِ آن است. اما هوشمند بودن در واقع به چه معناست؟ یک دستگاه تصفیه هوا باید چه ویژگی‌هایی را در خود داشته باشد که بتوان به آن صفت هوشمند را نسبت داد؟ در متن ذیل برخی از ویژگی‌های لازم برای هوشمند شناختن یک دستگاه تصفیه هوا را مشاهده خواهیم کرد.

سنسور سنجش کیفیت و آلودگی هوا
سنسورهای سنجش کیفیت هوا، حسگرهایی هستند که می‌توانند حضور آلاینده‌های هوا در محیط اطراف را تشخیص داده و اندازه‌گیری کنند. این سنسورها می‌توانند هم برای تشخیص کیفیت هوای بیرون و هم محیط داخلی استفاده شوند. با وجود اینکه مدل‌های مختلفی از سنسورهای سنجش کیفیت هوا وجود دارند و هر کدام روی آلاینده خاصی تمرکز می‌کنند، بیشترشان روی ۵ نوع آلاینده تمرکز دارند: اوزون، ذرات معلق، مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد و دی اکسید نیتروژن.
از این حسگرها برای جمع آوری داده‌های کیفیت هوا برای شرکت کنترل کیفیت هوا استفاده می‌شود.
سنسورهای کیفیت هوا با توجه به نواع آلاینده‌ای که اندازه‌گیری می‌کنند و کاربردشان، می‌توانند تخصصی و در نتیجه گران‌تر و یا عمومی‌ و با قیمت مقبول‌تری خریداری شوند.
نمونه یکی از تحقیقاتی که با استفاده از این سنسورها انجام شده است، پژوهش ویلیام گریسولد در آمریکا است که در آن سنسورهای سنجش کیفیت هوا به ۱۶ مسافر وصل شدند و نقاطی تحت عنوان دره‌های شهری را پیدا کردند که در آن‌ها ساختمان‌ها موجب به دام افتادن و تجمع آلودگی می‌شدند. این مسافران همچنین متوجه شدند که سرنشینان اتوبوس‌ها در معرض آلودگی بیشتری نسبت به سرنشینان اتومبیل قرار دارند.
قبل از هرچیز باید توجه داشته باشید که سنسوری که در دستگاه تصفیه هوای شما تعبیه شده است، چه نوع آلودگی را و با چه دقتی اندازه‌گیری می‌کند. برای مثال بسیاری از برندهای دستگاه تصفیه هوا مجهز به سنسور آلودگی هوا هستند. اما این سنسورها تنها ذرات معلق تا ابعاد ۲.۵ میکرون را نشان می‌دهند و نه ذرات کوچکتر. البته سنسورهایی که ذرات معلق کوچکتر از ۰.۳ میکرون را نشان می‌دهند، معمولا به علت تخصصی بودن، گران‌تر نیز بوده و استفاده از آن‌ها در یک دستگاه تصفیه هوای خانگی و اداری، توجیه اقتصادی ندارد. اما به هر حال دانستن این موضوع ضروری است که سنسورهای دستگاه تصفیه هوا تنها ذرات درشت‌تر را نشان می‌دهند، بنابراین تفسیر عملکرد تصفیه دستگاه با توجه به اطلاعات سنسور، از لحاظ فنی صحیح نیست. همچنین وجود و عدم وجود سنسور در یک دستگاه تصفیه هوا، نشان‌دهنده برتری کیفیت تصفیه آن نیست.
همچنین دانستن این نکته ضروری است که سنسورهای اندازه گیری آلودگی‌های شیمیایی و گازی، معمولا سنسورهای بسیار تخصصی بوده که در دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی تعبیه نمی‌شوند. سنسورهای دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی، معمولا تنها ترکیبات آلی فرار و یا VOCها از جمله بنزن و فرمالدئید و همچنین گازهای دی اکسید کربن و مونوکسید کربن را اندازه گیری می‌کنند.

توانایی اقدام هوشمند
سنسور سنجش آلودگی هوای هوشمند زمانی بیشترین فایده را خواهد داشت که دستگاه بتواند بر اساس داده‌های آن اقدامی هوشمند انجام دهد. برای مثال در زمانی که سنسور مشخص می‌کند که آلودگی هوای محیط به طور ناگهانی بالا رفته است، دستگاه بتواند دور فن خود را بر اساس میزان آلودگی تنظیم کند و یا در اثر بالا رفتن میزان گازهای سمی داخل محیط، اعلام نیاز به ایجاد تهویه نماید.

کنترل هوشمند
یکی از ویژگی‌هایی که به واقع با هوشمند بودن دستگاه در ارتباط است، قابلیت کنترل آن به صورت هوشمند و از راه دور است. یک دستگاه تصفیه هوا به خصوص دستگاهی که در اماکن غیر خانگی مانند بیمارستان، مطب، مدرسه، مهد کودک، اداره و … استفاده می‌شود، بهتر است علاوه بر قابلیت کنترل توسط یک کنترل از راه دور، توسط سایر ابزارهای الکترونیکی هوشمند مانند موبایل و تبلت نیز کنترل شود. این ویژگی هم در صرفه جویی انرژی مفید خواهد بود و هم در دیر اشباع شدن فیلترهای دستگاه تصفیه هوا. کنترل از راه دور دستگاه تصفیه هوا حتی بدون حضور در محل، معمولا از طریق اتصال دستگاه به اینترنت و یا اپلیکیشن مخصوص موبایل امکان‌پذیر است.

ویژگی‌های هوشمند دستگاه تصفیه هوای ایرپروس

دستگاه تصفیه هوای ایرپروس دارای یک سنسور سنجش آلودگی هوا بوده که می‌تواند میزان ذرات ریز تا ابعاد ۲.۵ میکرون، ترکیبات آلی فرار (volatile organic compounds) و دما و رطوبت را بسنجد.

سنسور ذرات و آلودگی‌های شیمیایی دستگاه تصفیه هوای ایرپروس، می‌تواند هم داخل دستگاه و هم به صورت پرتابل، میانگین کیفیت هوای محیط را نشان دهد.

پس از روشن شدن دستگاه تصفیه هوا، سنسور داخلی می‌تواند کیفیت واقعی هوای داخلی را روی صفحه نمایشگر لمسی دستگاه و یا اپلیکیشن نمایش دهد. همچنین پس از باز کردن محفظه و بیرون آوردن سنسور داخلی، می‌توانید میانگین کیفیت هوای محیط را نیز اندازه‌گیری نموده و گزارش آن را روی صفحه نمایشگر و یا اپلیکیشن مشاهده نمایید. 

 

برای بیرون آوردن سنسور دستگاه تصفیه هوای ایرپروس، کافی‌ست دکمه کنار آن را فشار دهید تا سنسور بیرون بیاید. این سنسور تا شعاع ۱۵ متری دستگاه ایرپروس، هنوز به دستگاه متصل است و اطلاعات هوا را به نمایشگر دستگاه می‌فرستد. سنسور پرتابل تصفیه هوای ایرپروس توسط یک کابل USB شارژ می‌شود. 

 

دستگاه تصفیه هوای ایرپروس همچنین دارای یک نمایشگر لمسی بوده که علاوه بر اطلاعات کیفیت هوای داخلی، کیفیت هوای بیرون، میزان دما و رطوبت، عمر باقیمانده فیلترها، تنظیمات دستگاه و همچنین گزارشات گذشته کیفیت هوای داخلی را نشان می‌دهد. 

 

صفحه نمایشگر دستگاه تصفیه هوای ایرپروس به ۲ بخش تقسیم می‌شود. در سمت چپ این صفحه کیفیت هوای داخل (که توسط سنسور حس می‌شود) دیده می‌شود. سمت راست صفحه از طریق فلش‌های بالا و پایین تغییر کرده و تنظیمات مختلف را نشان می‌دهد.

همچنین در قسمت پایینی نمایشگر دستگاه تصفیه هوای ایرپروس، گیرنده‌ای وجود دارد که در صورتی که شما ۲۰ سانتیمتر با دستگاه فاصله داشته باشید، پنل لمسی دستگاه را به صورت خودکار روشن می‌کند.

شما می‌توانید دستگاه تصفیه هوای خود را از طریق منوی صفحه نمایشگر، به اینترنت بی‌سیم منزل خود متصل نمایید. در صورتیکه دستگاه شما به اینترنت متصل باشد، می‌تواند علاوه بر اطلاعات سنسور که کیفیت هوای خانه را نشان می‌دهد، اطلاعات کیفیت هوای شهر را نیز از طریق سایت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دریافت کند و در سمت راست صفحه به شما نشان دهد. 

یکی دیگر از ویژگی‌های دستگاه تصفیه هوای ایرپروس، اپلیکیشن مخصوص آن است که امکان کنترل دستگاه از راه دور را برای شما فراهم می‌کند. اپلیکیشن دستگاه ایرپروس را می‌توانید به دستگاه تصفیه هوای خود متصل نمایید. در این ویدئو می‌توانید صفحات مختلف اپلیکیشن ایرپروس در یک سیستم عامل ios را ببینید. زمانی که اپلیکیشن را باز می‌کنید، در صفحه اول می‌توانید کیفیت هوای داخلی و بیرونی را مشاهده نمایید. در صورتی که دستگاه شما به اینترنت متصل باشد، صفحه دوم نیز با دکمه‌های کنترلی برای شما فعال خواهد شد. در صفحه سوم می‌توانید گزارش کیفیت هوای روزانه منزل خود را ببینید. در صفحه چهارم می‌توانید عمر باقیمانده فیلترهای خود را به روز و درصد ببینید. صفحه پنجم نیز تنظیمات مربوط به دستگاه و اپ را در دسترس شما قرار می‌دهد.

دستگاه تصفیه هوای ایرپروس، اگر بر تنظیمات حالت هوشمند قرار گرفته باشد، در صورتیکه از طریق سنسورش حس کند که میزان آلودگی ذرات معلق و یا بو در محیط بالا رفته است، به صورت هوشمند و خودکار، دور فن خود را به میزان لازم بالا می‌برد.