میزان رطوبت موجود در هوا، بر اساس دمای محیط تغییر می‌کند. به این رطوبت، رطوبت نسبی می‌گویند. رطوبت نسبی خانه شما باید حدودا ۴۰ % باشد. با این حال، سیستم تهویه و تصفیه یک خانه نیز به اندازه دمای هوا، بر رطوبت نسبی اثر دارد. طی گرم‌ترین و سردترین زمان‌های سال، میزان رطوبت در فضای بیرون کاهش پیدا می‌کند و این خشکی هوا باعث ایجاد مشکلات بهداشتی برای افراد حساس می‌شود. هوای خشک همچنین باعث کاهش کیفیت هوای داخلی شده و به افراد احساس ناخوشی و نارضایتی می‌دهد. شما احتمالا زمانی که هوای محیط بیش از حد خشک می‌شود، به سرعت متوجه این تغییر می‌شوید. به شدت احساس تشنگی خواهید کرد، بینی‌تان گرفته و پوستتان خشک خواهد شد.

چه عواملی باعث خشکی هوای محیط می‌شود؟

زمانی که دمای هوای بیرون کاهش پیدا کرده و هوا سرد می‌شود، با وزیدن باد سرد و ورود هوای سرد به داخل، رطوبت نسبی هوا به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. هرقدر هوا سردتر باشد، میزان گنجیدن ذرات رطوبت در آن به علت انقباض و حجم کم در اثر سرما، کمتر خواهد شد.گرمای زیاد نیز می‌تواند رطوبت داخل محیط را کاهش دهد. گرما باعث انبساط هوا شده و معمولا به آن اجازه می‌دهد رطوبت بیشتری را در خود جا دهد. اما در یک اقلیم گرم با بارش کم، مانند صحرا، رطوبت هوا به سرعت تبخیر می‌شود.

عادات شما نیز ممکن است منجر به خشکی بیشتر هوای داخل شوند. روشن کردن گرمایش مرکزی و یا سیستم تهویه، هوای خشک را بیشتر وارد محیط کرده و باعث خشکی هرچه بیشتر آن می‌شود.

عوارض هوای خشک

هوای خشک موجب رشد و شیوع بیشتر باکتری، ویروس و آلرژن‌ها و در نتیجه سرایت راحت‌تر امراض می‌شود. بسیاری از ما ۸۰ % زمان خود را در فضاهای بسته سپری می‌کنیم. بنابراین مهم است که هوای محیط بیش از حد خشک نباشد.

سیستم تنفسی شما که شامل مجرای تنفسی، گلو و ریه‌ها می‌شود، دارای مایعی‌ست که از بدن در مقابل عفونت محافظت می‌کند. تنفس هوای خشک باعث کم شدن این مایع می‌شود. این موضوع باعث التهاب و عفونت مجراهای تنفسی می‌شود. هوای سرد همچنین باعث تحریک بدن برای تولید ضد حساسیت می‌شود. ترکیب هوای سرد و خشک در فضای داخلی باعث ایجاد معضلات بهداشتی ذیل می‌شود:

سرفه، عطسه و آبریزش بینی مکرر

گلو درد و یا خارش گلو، خونریزی از بینی و خشکی بینی

احساس تشنگی و خستگی مفرط

علائم آسم ( هوای سرد از عوامل محرک بیماری آسم است.)

این علائم مربوط به حساسیت و آنفولانزای فصلی نیز هستند بنابراین ممکن است همیشه در اثر هوای خشک مبتلا به این علائم نشوید. اما در صورتی که آن‌ها را مشاهده نمودید، باید شرایط خشکی و رطوبت هوا را بررسی کنید.

 چگونه از خشکی هوا جلوگیری کنیم؟

1. رطوبت هوای محیط را دائما توسط یک رطوبت سنج بررسی کنید و بسنجید.

2. از یک سیستم تهویه مرکزی و یا یک دستگاه بخور یا رطوبت زا استفاده کنید تا رطوبت محیط را در حدود ۴۰ % نگه دارید.

3. کولر منزل را به خصوص در شب خاموش کنید.

خشکی هوای منزل ممکن است هم ناشی از عوامل درونی باشد و هم بیرونی. اما شما با در نظر داشتن عوامل درونی می‌توانید تا حد زیادی از کاهش بیش از حد رطوبت محیط بکاهید.