آیا دستگاه تصفیه هوا مانعِ از بین رفتن هوشیاری شما می‌شود؟
آیا استفاده از دستگاه تصفیه هوا، می‌تواند روی هوش شما تاثیر مثبت بگذارد و به اصطلاح “شما را باهوش‌تر کند؟”
خوب است بدانید که کمترین تاثیر یک دستگاه تصفیه هوا، کمک به حفظ هرآنچه که از هوش شما باقیمانده است، از طریق کاهش تماس شما با ذرات معلق آلاینده هوا می‌باشد. این موضوع، نتیجه یک تحقیق جدید است که در هفته گذشته متشر شده و محور مطالعه آن، بررسی اثرات ذرات معلق آلودگی هوا بر سلامت هوش و توانایی شناختی زنان بزرگسال بوده است.

نتایج این تحقیق که توسط محققان دانشکده پزشکی Rush در شیکاگو انجام شده است، نشان داده زنانی که در بلند مدت در معرض آلودگی هوا به خصوص آلودگی ذرات معلق بوده‌اند، کاهش محسوس و قابل اندازه‌گیری را در توانایی هوشی و شناختی خود تجربه کرده‌اند. این ارتباط در مقادیری از تماس که معمولا در نقاط شهری رایج است، مشخص شده است. باوجود این که این تیم تحقیقاتی هنوز جزئیاتی از چگونگی کاهش کارایی ذهنی و شناختی منتشر نکرده است، اعلام شده است که علت این مشکل، مرتبط با اثرات آلودگی هوا بر قلب و عروق است.
واحد خبری دانشکده پزشکی Rush می‌گوید: “تماس با ذرات معلق آلاینده هوا، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را بالا برده و این بیماری‌ها نقش مهمی ‌در ایجاد نقص و کاهش توانایی ذهنی افراد دارند.”

این گروه مطالعاتی می‌گوید در صورتی که نتایج تحقیقشان توسط گروه‌های مطالعاتی دیگر تقویت و اثبات شود، می‌توان از این نتایج برای تغییر سیاست‌های عمومی مرتبط با آلودگی هوا استفاده کرد. جنیفر وییو، دستیار استاد موسسه تحقیقاتی “کهولتِ سالم” Rush می‌گوید: ” در صورتی که یافته‌های ما در تحقیقات دیگر نیز ثبت شود، سیاست‌های کاهش آلودگی هوا، نقش بسیار مهمی ‌را در کاهش بیماری‌های مرتبط با حافظه و توانایی ذهنی و شناختی در آینده ایفا خواهند کرد.
تقویت این تحقیق می‌تواند دلیلی برای تاکید افرادی که در مناطق آلوده شهری زندگی می‌کنند، برای خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب باشد. دستگاه‌های تصفیه هوای ایرپروس با فیلترهای هپای دارای راندمان بالا، می‌توانند 99.97 % از ذرات معلق آلاینده هوا تا ابعاد 0.3 میکرون را در یک محیط خانگی و اداری، جذب و تصفیه ‌کنند. البته نهادها و سازمان‌های دولتی توصیه می‌کنند در کنار استفاده از دستگاه تصفیه هوای مناسب، از روش‌های کنترل از منشا و تهویه نیز برای تصفیه کامل آلودگی هوا استفاده شود.

اخیرا تحقیق مرکز پزشکی دانشگاه Rush درباره آلودگی هوا و ارتباط آن با توانایی ذهنی افراد، با برخی تحقیقات انجام شده دیگر، برای یافته‌های جدید ترکیب شده است. یکی از این تحقیقات در بوستون انجام شده و محقق آن دریافته‌اند که حتی کوچکترین افزایشی در تماس با آلودگی‌های حاصل از ترافیک، می‌تواند خطر وقوع سکته را در افراد افزایش دهد. یک تحقیق دیگر که در نشریه موسسه پزشکی آمریکا منتشر شده است نیز، بین ذرات معلق آلاینده هوا و افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی، ارتباط مستقیمی پیدا کرده است.
نتایج این تحقیقات و سایر تحقیقات مشابه، نشان‌دهنده این است که وقت آن رسیده تا توجه هرچه بیشتری بر تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فیزیکی و ذهنی افراد شود و راهکارهای هرچه کاربردی‌تر برای کاهش و از بین بردن این تاثیر اندیشیده شود.