بازگشت به خانه

توصیه‌هایی برای بیماران دچار نقص سیستم ایمنی

مرخصی از بیمارستان معمولا برای بیماران اتفاقی خوشایند است. اما در بازگشت به خانه باید موارد بهداشتی خاصی حتما رعایت شود. زیرا سیستم ایمنی بدن افراد معمولا در دوران نقاهت ضعیف عمل می‌کند. به خصوص برای بیمارانی که دچار ضعف و نقص سیستم ایمنی هستند، خانه برخلاف تصور افراد می‌تواند مکانی خطرناک‌تر باشد. بنابراین در صورتی که خود دچار این مشکل هستید و یا بیماری مبتلا به این نقص در خانواده دارید، بهتر است ریسک‌های نهفته در منزلتان را شناخته و با برنامه‌ریزی، محیط خانه را به مکانی امن برای دوران نقاهت و بهبودی سریع‌تر تبدیل سازید.

آماده سازی خانه

بهترین زمان برای شروع برنامه‌ریزی، بلافاصله پس از بستری شدن در بیمارستان است. در صورتی که بستری شدن با برنامه‌ریزی قبلی بوده است، تاریخ مرخص شدن نیز مشخص و برنامه‌ریزی ساده‌تر خواهد بود. اما در صورتی که بستری شدن به صورت اورژانسی صورت گرفته است طبیعتا مشخص شدن زمان خروج از بیمارستان دیرتر خواهد بود. برخی سوالاتی که می‌توانند در آماده سازی منزل به شما کمک کنند، به شرح زیر است:

• آیا به تخت بیمارستانی، صندلی استحمام، دستگاه اکسیژن ساز و یا تجهیزات مشابه نیاز است؟

• به چه وسائل پزشکی نیاز است؟ برای مثال پوشک، دستکش یکبارمصرف، داروهای پوستی و …

• آیا این وسایل و تجهیزات تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند؟

خانه شما باید محلی امن و راحت برای بیمار و البته مجهز برای نگهداری از وی باشد. از تیم بیمارستانی و پزشکان بیمار بخواهید تا در صورت نیاز، اقدامات لازم برای مراقبت و نگهداری از وی را به شما معرفی کنند. برای مثال:

• تجهیز اتاقی برای نگهداری وسایل مراقبت مانند تخت بیمارستانی

• از دسترس خارج کردن وسایلی که ممکن است موجب افتادن فرد شوند مانند فرش و یا سیم برق

• ایجاد کردن فضایی راحت برای همراهی بیمار در زمان خواب و استراحت

• فراهم کردن مکانی برای یادداشت کردن موارد مهم، گزارش وضعیت بیمار و اطلاعات داروهای وی

• علاوه بر موارد بالا، بسیار مهم است که فضای خانه تا حد امکان تمیز و استریل شده باشد. رعایت کردن موارد مربوط به کیفیت هوای داخلی نیز بسیار حائز اهمیت است.

موارد بیماری‌زا را بشناسید

میکروارگانیسم‌های عفونیِ دارای ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به بیماری‌زاها ( میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا مانند باکتری، قارچ و ویروس) خطر بسیاری برای بیماران دچار نقص سیستم ایمنی ایجاد می‌کنند زیرا بسیار آسیب پذیر هستند. میکروارگانیسم‌های زیر، پتانسیل بالایی برای خطرناک شدن دارند:

• آسپرژیلوس فومیگاتوس (نوعی قارچ انگلی که به خصوص برای بیماران نقص سیستم ایمنی خطرناک است)

• لژیونلا نوموفیلا ( باکتری بیماری لژینور)

• کلستریوم دیفیسیل (باکتری عامل ورم روده)

• باکتری مولتی رزیستنت ( باکتری مقاوم در برابر برخی آنتی بیوتیک‌ها)

• تمام ویروس‌های عامل عفونت تنفسی و گوارشی

پاکسازی کانال‌های کولر

کانال‌های کولر، مجرایی هستند که می‌توانند قارچ، آفات و ذرات را وارد هوای خانه کرده و آسم و آلرژی و بیماری‌های تنفسی شما را تحریک کنند. به همین علت ممکن است تصور کنید که لازم است کانال‌های کولر خود را پاکسازی نمایید. اما با خواندند ادامه مطلب ممکن است نظرتان عوض شود. با وجود تحقیقات فراوان طی سال‌های متمادی، مدرک قطعی دال بر افزایش میزان ذرات معلق در هوای محیط حتی در زمان آلوده بودن کانال‌های کولر وجود ندارد. بیشتر آلودگی و گرد و خاکی که وارد کانال‌های هوا می‌شود، به سطح داخلی آن چسبیده و وارد محیط نمی‌شود. در حقیقت آلاینده‌های هوایی که از منابع داخلی مانند آشپزی و نظافت ایجاد می‌شوند و آلاینده‌هایی که از بیرون داخل منزل می‌شوند، خاصیت آلایندگی بیشتری دارند. همچنین پاکسازی کانال‌های هوا بدون رعایت برخی از موارد، می‌تواند حتی خطرناک باشد.

تصفیه هوای محیط داخلی منزل

یک دستگاه تصفیه هوا با راندمان بالا که توانایی ایجاد هوایی با کلاس و کیفیت پزشکی را دارد، می‌تواند ذرات معلق در ابعاد مختلف مانند قارچ، باکتری و ویروس‌های هوابرد را از هوای محیط تصفیه کند. دستگاه‌های تصفیه هوای مناسب و استاندارد همچنین می‌توانند مقدار گاز اوزون در محیط شما را کاهش دهند. باید در نظر داشته باشید که برای ایجاد هوایی با کیفیت محیط‌های پزشکی، یک دستگاه تصفیه هوا باید دارای فیلتر هپا مطابق با استاندارد EN1822 و از کلاش H13 پزشکی باشد. این کلاس دال بر این است که فیلتر می‌تواند ذرات معلق در هوا را تا ابعاد 0.3 میکرون با راندمان 99.97 % از هوا جذب کند. این ذرات همان آلاینده‌های هستند که برای بیماران دچار نقص سیستم ایمنی بسیار خطرناک‌اند. همچنین بسیار مهم است که دستگاه تصفیه هوا برای تصفیه آلودگی‌ها و گازهای شیمیایی، از روش‌های مضر مانند تولید اوزون استفاده نکند. زیرا این روش‌ها علاوه بر ایجاد آلاینده اوزن، با واکنش شیمیایی، کیفیت هوا محیط را بیش از پیش کاهش می‌دهند.

چند توصیه دیگر

به گزارش‌های روزانه کیفیت هوای شهر خود توجه نمایید. از نزدیکی به اگزوز خودروها و مکان‌های مانند اتوبان و خیابان‌های پر رفت و آمد خودداری نمایید. از استعمال دخانیات در منزل خودداری نمایید. با استفاده از هود و تهویه طبیعی، آلودگی هوای داخلی حاصل پخت و پز را کاهش دهید. از مواد شوینده بدون بو و غیر شیمیایی استفاده نمایید. از مواد پاک کننده طبیعی مانند سرکه استفاده نمایید. از نصب و عملکرد صحیح گازها و سیستم‌های گرمایش مرکزی اطمینان حاصل نمایید. در صورت امکان برای تهویه از فیلتر استفاده نمایید. با برنامه‌ریزی و در دست داشتن اطلاعات مناسب و علمی، می‌توانید خانه خود را برای بیماران در حال نقاهت، تبدیل به مکانی پاک و تصفیه شده نمایید.