۲۳ آذر، آلودگی هوای تهران در شرایط بحرانی

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، خسرو صادق نیت گفت: به دلیل افزایش غبار صبحگاهی و بروز پدیده وارونگی هوا یا همان اینورژن، وادامه آن تا نیمه‌های امروز، انتظار می‌رود کیفیت آلاینده‌های ذرات معلق به مقادیر بالاتر از ۱۶۶ رسیده و در محدوده ناسالم قرار گیرد.

آلودگی هوای تهران و لزوم استفاده از ماسک و دستگاه تصفیه هوا

صادق نیت با بیان اینکه تاثیر آلودگی هوا بر سلامت به عواملی نظیر غلظت آلاینده‌های هوا‌،نوع آلاینده‌های هوا، تداوم آلاینده‌های هوا و افراد در معرض خطر، وابسته است، گفت: آلاینده‌های عمده در هوا شامل ذرات معلق PM۱۰,PM۲.۵ ، منوکسیدکربن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و ازون است که هریک از این آلاینده‌ها با توجه به خصوصیات و ترکیبات آن پیامدهای سلامتی مختلفی را در بر خواهند داشت.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: روز گذشته شاخص کیفیت هوا در شهر تهران ۱۶۶ و آلاینده مسئول PM۲.۵ بود که که تا نیمه‌های روز دوشنبه نیز شرایط یکسان است و در این شرایط افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، کودکان و سالمندان باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل اجتناب ورزند و افراد دیگر باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.
صادق نیت افزود: در شرایطی که افراد به جهت شغلشان موظف هستند در محیط آزاد شهری حضور یابند و زمان حضورشان حداقل ۸ ساعت در روز می‌باشد توصیه می‌شود از تجهیزات حفاظتی نظیر ماسک‌های تنفسی استاندارد FFP۱ , FFP۲ استفاده نمایند.
وی تاکید کرد: این ماسک ها حفاظت کامل در برابر آلایندگی ایجاد ننموده و تنها در صورت اجبار برای حضور در فضای آزاد توصیه می‌شوند.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به شهروندان تهرانی توصیه کرد: هرگونه فعالیت بدنی خارج از منزل که افراد بطور متناوب و طی مدت چندین ساعت انجام می‌دهند که باعث افزایش ریتم دم و بازدم شده و یا ضربان قلب را شدت می‌بخشد پرهیز کنند.
امید است براساس پیش بینی سازمان هواشناسی به دلیل وجود توده هوای بارشی انتظار می‌رود از عصر امروز از غلظت آلاینده‌های هوا کاسته شود.