در حالیکه بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوای رایج در بازار کارایی خود را در جذب ذرات معلق نشان داده‌اند، انواع زیادی از آن‌ها آلودگی‌های شیمیایی را نادیده می‌گیرند.
شما در حالیکه در خانه خود هستید و کارهای روزمره خود را انجام می‌دهید، بدون اطلاع و اختیار خود مقدار زیادی از بخارات و گازهای نامرئی و بدون بویی را تنفس می‌کنید که به‌راحتی می‌توانند سلامتی شما را به خطر بیاندازند و یا بیماری‌ها را تشدید کنند. این گونه آلاینده‌ها می‌توانند حتی از ذرات معلق (گرد و غبار، گرده گل و …) نیز خطرناک‌تر باشند زیرا بر خلاف ذرات معلق، چشم غیر مسلح قادر به دیدن آن‌ها نیست.

وقتی که فیلترهای کربن فعال به همراه فیلترهای هپا در دستگاه تصفیه هوا بکار بروند، می‌توان مطمئن بود که دامنه وسیعی از گازها و آلودگی‌های شیمیایی فیلتر شده و از هوایی که شما تنفس می کنید حذف می‌شوند. کربن فعال در همه جای دنیا بعنوان یک ماده جاذب شناخته می‌شود. دلیل خوبی برای این شهرت وجود دارد: این ماده فوق العاده متخلخل است و می تواند مقدار بسیار زیادی از گازها و بخارات شیمیایی را به خود جذب کند. این ماده با تصفیه کردن هر آنچه که فیلترهای هپا نمی توانند جذب کنند، می‌تواند تصفیه هوا را به حد نهایی و کامل نزدیک کند.
فرایند جذب سطحی که کربن فعال مثال معروفی از آن است زمانی اتفاق می‌افتد که یک گاز یا یک مایع روی سطح یک مایع یا یک جسم جامد جمع شود و لایه نازکی از مولکول‌ها یا اتم‌ها را بر روی آن شکل دهد. بنابراین کربن فعال با سطح مؤثر وسیعی که دارد می تواند بخارات و گازهای مضر را جذب و به سطح خود بچسباند و مانع از انتشار مجدد آن‌ها در هوا شده و در نتیجه باعث کاهش اختلالات تنفسی در افراد می‌شود. این خاصیت فوق العاده بدلیل متخلخل بودن کربن فعال است. منافذ و مجاری بسیار ریز در سطح این ماده می‌توانند مقادیر بسیار زیادی از ذرات بسیار ریز را در خود جای دهند. چگالی زیاد کربن و منافذ میکروسکوپی بسیار زیاد در سطح آن، دلیل استفاده از این ماده در سیستم‌های تصفیه هواست.

کربن فعال می‌تواند مانع از انتشار طیف وسیعی از مواد شیمیایی، گازها و بخارات شود. ترکیبات آلی فرار که با نام VOC معروف هستند نیز بسادگی توسط کربن فعال در فرایند جذب سطحی به دام می‌افتند. این ترکیبات (VOCها)، عامل بوی ناخوشایندی هستند که در خانه‌ها احساس می‌شود و دوام بسیار زیادی هم دارد. شما با استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوایی که مجهز به فیلتر کربن اکتیو هستند، می‌توانید بوهای نامطلوب را از هوا حذف کنید و فضایی بانشاط برای خود و خانواده خود فراهم کنید.
افراد مبتلا به آسم، آلرژی و یا مشکلات سینوسی با تصفیه کردن هوا در محیط‌های کار و منزل خود می‌توانند عوارض این بیماری‌ها را تا حد بسیار خوبی کاهش دهند.