کاربرد دستگاه تصفیه هوای ایرپروس در باشگاه ورزشی

باشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و مراکز اسپا و تندرستی، این روزها چه از نظر اجتماعی و چه از نظر سلامتی، اهمیت بسیاری پیدا کرده‌اند. افرادی که به این باشگاه‌ها می‌پیوندند، از لحاظ سنی و توانایی فیزیکی، تفاوت‌های بسیاری دارند. برخی افراد به دنبال بهبود توانایی‌های ورزشی خود هستند و برخی به دنبال حفظ سلامت.
ولی در هرصورت مراکز اسپا و تندرستی اگر از لحاط کیفیت هوا، استاندارد بالایی داشته باشند، مزایای بیشتری خواهند داشت. هوایی که شامل هیچ گونه آلودگی، نمی‌شود، مورد نیاز و پسند همه افراد است. هرچند افرادی که از بیماری آسم و آلرژی رنج می‌برند اولین کسانی هستند که تفاوت هوا را متوجه می‌شوند اما حتی افراد سالم نیز این موضوع را در بلند مدت به خوبی درک می‌کنند.
دستگاه های تصفیه هوای صنعتی میتوانند برای کنترل بیماری در هوای باشگاه ها و مراکز ورزشی و تندرستی، امکانات بسیاری فراهم کنند.
هوای پاک تبدیل به موضوعی حیاتی برای سلامت و ورزش شده است. فراهم کردن هوای پاک نه تنها از نظر بهداشتی اهمیت بسیاری دارد، بلکه از نظر اقصادی نیز برای باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی توجیه بسیاری دارد. هوای تصفیه شده و تعویض هوای مکرر، مانع از فرسایش دکور ، وسایل و امکانات باشگاه می‌شود، هم‌چنین باعث می‌شود برای افراد و گروه‌های مختلف تمایز رقابتی بسیاری به وجود بیاید:
نشان‌دهنده تعهد باشگاه به اهداف مشتریان
ایجاد محیط جذاب برای جذب اعضای جدید، اعضای کنونی و کارکنان
ایجاد محیط مناسب برای افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی، آسم و آلرژی
حذف و تصفیه بوی نامطبوع بدن افراد و مواد ضدعفونی کننده
جلوگیری از تخریب دکور و ساختمان با تصفیه ذرات قارچ، آلودگی گازی و شیمیایی

عوامل ایجاد آلودگی هوا در باشگاه‌ها و مراکز ورزشی

بوی نامطبوع
بوی نامطبوع به شکل‌های مختلف، در محیط‌های ورزشی غیر قابل انکار است. مسائل مربوط به بوی بدن افراد و مواد شوینده قوی، می‌تواند منجر به ایجاد بوی بسیار نامطبوع شود و در مجموع کیفیت محیط باشگاه را پایین بیاورد.
آمونیا احتمالا مهمترین بوی موجود در این مجموعه‌هاست که بویی قوی و تند دارد و به راحتی در مواد شوینده، ادرار و عرق انسان قابل تشخیص است.

عفونت هوابرد (میکروارگانیسم‌ها)
محسوس‌ترین مدرک حضور میکروارگانیسم‌ها در مراکز ورزشی، رشد قارچ به خصوص هنگام ترکیب رطوبت و گرماست. میکروارگانیسم‌های نادیدنی همان‌هایی هستند که باعث ایجاد بیماری‌های عفونی می‌شوند و به راحتی قابل سرایت بین افراد هستند. ویروس‌هایی که باعث ایجاد سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شوند در آب دهان افراد وجود دارند. سرفه و عطسه کردن در مجاورت افراد می‌تواند باعث پخش قطراتی در هوا شود که ساعت‌ها معلق می‌مانند و باعث انتقال بیماری‌ می‌شوند.

مواد ضدعفونی کننده (ترکیبات آلی فرار)
ترکیبات آلی فرار به شکل گاز از برخی جامدات و مایعات متصاعد شده و شامل طیف وسیعی از مواد شیمیایی می‌شوند که می‌توانند اثرات کوتاه مدت و بلند مدت بسیاری بر سلامتی افراد داشته باشند.
اسپاها و باشگاه‌های ورزشی معمولا از مواد شوینده و ضدعفونی کننده بسیاری استفاده می‌کنند. این مواد معمولا ترکیبات آلی فرار بسیاری را از خود متصاعد می‌کنند. با این که این مواد در از بین بردن ویروس، جرم و قارچ‌ها موثرند، اما معمولا شامل مواد سمی مانند فرمالدئید و گلوترالدئید و یا فنول هستند. تماس مداوم با حتی مقادیر کمی از این مواد می‌تواند اثرات بلندمدتی روی سلامتی افراد داشته باشد و شامل علائم مختلفی همچون تهوع، تحلیل حافظه، خستگی و … می‌شوند. ترکیبات کمتر سمی مانند ایزوپروپانول، اتانول و ان پروپانول نیز می‌توانند باعث تحریک سیستم تنفسی و مخاط بینی شود. بوی مواد ضدعفونی کننده تنها عامل تشخیص آلودگی هوای محیط است.دستگاه‌های تصفیه هوای ایرپروس با پیشرفته‌ترین سیستم فیلتراسیون می‌توانند برای تصفیه هوای مراکز و باشگاه‌های ورزشی استفاده شوند.

مراحل کارکرد دستگاه تصفیه هوای ایرپروس:

– در پیش فیلتر دستگاه ایرپروس، ذرات درشت معلق در هوا به همراه مو و پرز جذب می‌شوند.

– در مرحله دوم، فیلتر کربن اکتیو آلودگی‌های شیمیایی و گازی حاصل از مواد ضدعفونی کننده، شوینده، عطر و اسپری و همچنین انواع بوهای موجود در فضا را از طریق یک مدیای کربن اکتیو گرانولی همراه آلومینای اشباع شده از بین می‌برد.

– در آخرین مرحله، فیلتر هپا از کلاس H۱۳، ریزترین ذرات معلق در هوا از جمله باکتری و ویروس را با راندمان ۹۹.۹۷ % تصفیه می‌کند.