هرآن چه در مورد دستگاه تصفیه هوای ماشین باید بدانید

آیا دستگاه‌های تصفیه هوای ماشین، واقعا تاثیری در کاهش آلودگی هوای آن دارند؟
این روزها با شروع فصل سرما و افزایش آلودگی هوا، افراد بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا در منزل، محل کار، محل تحصیل و سایر محیط‌های داخلی استفاده می‌کنند. اما موضوع استفاده از این دستگاه‌ها در ماشین و تاثیر آن، همچنان غیر واضح است. این دستگاه‌ها معمولا در ابعاد بسیار کوچک و از طریق اتصال به محل فندک ماشین و یا با باتری کار می‌کنند و معمولا این سوال را بر می‌انگیزند که آیا چنین وسیله کوچکی می‌تواند هوا را واقعا تصفیه کند؟

آن چه که در مورد دستگاه‌های تصفیه هوای ماشین باید بدانید این است که بیشتر این دستگاه‌ها، در واقع دستگاه‌های یونیزاسیون هستند که کاربردی کاملا متفاوت از فیلترهای تصفیه هوای هپا دارند و در واقع ذرات معلق را از هوا فیلتر نمی‌کنند. مدل‌های دیگر این دستگاه‌ها نیز در واقع سیستم‌های تولید اوزون هستند که کارایی متفاوت دیگری نسبت به فیلترهای هپا و یونیزاسیون دارند.

انواع مختلف فیلترهای هوا، دستگاه‌های تصفیه هوا، و دستگاه یونیزاسیون ماشین
۴ مدل اصلی تصفیه هوا در بازار برای تصفیه هوای محیط ماشین:

فیلترهای هوای موتور
فیلترهای هوای اتاق ماشین
دستگاه‌های یونیزاسیون
ژنراتورهای اوزون
هرکدام این سیستم‌ها از روش خاصی برای کارایی متفاوتی استفاده می‌کنند.
فیلترهای هوای موتور از یک مدیای فیلتراسیون که معمولا از کاغذ یا پارچه درست شده است، برای به دام انداختن ذرات و گرد و غبار و جلوگیری از ورود آن‌ها به سیستم ورودی موتور ماشین شما، استفاده می‌کنند. بر خلاف فیلترهای هوای کابین ماشین، فیلترهای هوای موتور، به هیچ عنوان کاری با هوای داخل محیط ماشین ندارند.

فیلترهای هوای کابین ماشین، عامل مهمی برای ایجاد یک اتاقک مسافر بدون آلرژن و بو هستند. در حالی که ماشین‌های قدیمی‌تنها هوای تازه را از دریچه‌های تهویه ماشین به داخل می‌کشند، ماشین‌های جدید از فیلترهای هوای مخصوص اتاقک ماشین استفاده می‌کنند تا ذرات معلق آلاینده هوا را قبل از ورد به محیط به دام بیاندازند.
۲ نوع اصلی از فیلترهای هوای اتاقک مخصوص ماشین وجود دارد که به کاهش آلرژی زاها و بوی محیط شما کمک می‌کند:
فیلترهای تصفیه هوای هپا مخصوص اتاقک ماشین
فیلترهای تصفیه هوای کربن فعال اشباع شده مخصوص اتاقک ماشین

دستگاه‌های یونیزاسیون هوایی که برای استفاده خودکار طراحی شده‌اند، معمولا واحدهای فشرده‌ای هستند که به طور مستقیم به سوکت فندک ماشین متصل می‌شوند. این دستگاه‌ها به جای تصفیه هوا، از خود یون پراکنده می‌کنند. یون‌ها در واقع مولوکول‌هایی هستند که به جای خنثی بودن، دارای بار منفی یا مثبت هستند. یون‌ها به ذرات معلق داخل محیط می‌چسبند، آن‌ها را باردار می‌کنند و روی سطوح اطراف می‌نشانند.
نکته‌ای که باید بدانید این است که یک دستگاه یونیزاسیون مناسب، کاری را که برای آن طراحی شده، انجام می‌دهد. اما در واقع چیزی را از هوا فیلتر نمی‌کند. در نهایت شما با لایه‌ای سیاه از ذرات چسبیده به سطوح ماشینتان دست و پنجه نرم خواهید کرد. همچنین هنگامی‌که بار الکتریکی این ذرات تمام شود، به آسانی می‌توانند مجددا داخل محیط پراکنده شوند و البته فراموش نکنیم که بسیاری از دستگاه‌های یونیزاسیون کوچک داخل ماشین، به قدری ضعیف هستند که کاری در همین حد را نیز نمی‌توانند انجام دهند.

درست مانند دستگاه‌های یونیزاسیون، ژنراتورهای اوزون نیز آلاینده‌ای را از هوا فیلتر نمی‌کنند. این دستگاه‌ها در حقیقت اوزون تولید می‌کنند که در هوای محیط با برخی مواد شیمیایی و بوها واکنش نشان می‌دهد و برخی از آن‌ها را بی اثر و یا بی بو می‌کند.
ژنراتورهای اوزون بزرگ معمولا مقادیر بسیار زیادی اوزون تولید می‌کنند که می‌تواند بخش زیادی از بوی محیط را بی اثر می‌کند. البته بدیهی است که گاز اوزون خود جزو آلاینده‌های هوا می‌باشد و وجود آن در هوای محیط حتی در مقادیر بسیار کم نیز برای سلامتی بسیار مضر است. بنابراین رانندگی در ماشین در حالی که یک ژنراتور اوزون دائما در آن فعالیت می‌کند، کار صحیحی نیست.

محدودیت‌های دستگاه‌های تصفیه هوای ماشین
از آنجایی که هر دستگاه تصفیه هوایی برای ماشین، دارای محدودیتی خاص است، بهترین راه حل برای کنار آمدن با بوی ماشین، حذف آن از منبع است. که امری غیر ممکن به نظر می‌رسد. استفاده از موادی مانند فیلتر کربن اکتیو می‌تواند برای از بین بردن بو کمک کند. خوشبو کننده‌های مخصوص ماشین مانند شکل درخت‌هایی که از قدیم مرسوم بوده اند نیز می‌توانند مفید باشند. هر چند آن‌ها فقط بوی محیط را می‌پوشانند و تاثیری در از بین بردن آن ندارند.
اگر دغدغه اصلی شما آلرژی زاها و سایر ذرات معلق است، یک فیلتر هپای استاندارد بهترین راه حل مشکل شماست. این فیلترها کاری برای هوایی که از قبل داخل ماشین شما بوده نمی‌کنند اما مانع از ورود ذرات جدید می‌شوند و از آنجایی که فضای ماشین شما یک محیط کاملا بسته نیست، هوای پاک جدید جایگزین هوای قبلی می‌شود.

عبارات تبلیغاتی گمراه کننده
دستگاه‌های تصفیه هوای مخصوص ماشین به علت قیمت ارزانی که دارند، بازار مناسبی برای کسب سود هستند. متاسفانه این امر باعث شده است تا برخی از فروشندگان با استفاده از عبارات تبلیغاتی گمراه کننده، افراد را ترغیب به خرید دستگاه تصفیه هوای ماشینی کنند.

در اینجا برخی از ادعاهای تبلیغاتی نادرست را شرح می‌دهیم:
تصفیه هوای اتومبیل – از این دستگاه‌ها اصطلاحا باعنوان تصفیه هوا یاد می‌شوند. اما همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، این دستگاه‌ها چیزی را تصفیه و فیلتر نمی‌کنند. بلکه صرفا روی آلودگی و بو را پوشانده و یا واکنش شیمیایی انجام می‌دهند.
تولید اکسیژن فعال – اکسیژن فعال در واقع همان اوزون است که به علت شباهت فرمول شیمیایی آن با اکسیژن ( o۲ و o۳) از آن به عنوان اکسیژن فعال یاد می‌کنند. در حالی که این ۲ گاز ماهیتی کاملا متفاوت دارند. یکی حیات بخش و دیگری سمی ‌و مرگ آور است.
کاملا بی صدا – دستگاه‌های یونیزاسیون و تولید اوزون در واقع دارای فن نیستند. بنابراین این دستگاه‌ها به صورت پیش فرض، هیچ صدایی تولید نمی‌کنند و این موضوع یک واقعیت است نه یک مزیت.
مقدار استاندارد اوزون – برخی از برندها ادعا می‌کنند که مقدار اوزون تولید شده در دستگاه آن‌ها، از حد استاندارد خارج نمی‌شود. بر اساس اعلامیه سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا، مقداری استاندارد برای اوزون وجود ندارد و این گاز حتی در مقادیر بسیار کم نیز نباید در محیط وجود داشته باشد. همچنین لازم به ذکر است که یکی از آلاینده‌های اصلی هوای تهران، گاز اوزون می‌باشد بنابراین به خصوص در ماشین که محیط کاملا بسته نیست، این گاز به طور پیش فرض در محیط وجود دارد و دستگاه ژنراتور اوزون، با اضافه کردن مجدد اوزون به محیط مشکلات سلامتی فراوانی را ایجاد می‌کند.