فیلتر هپا

تاریخچه فیلتر هپا

استفاده از کلمه “هپا” حدودا از دهه ۱۹۴۰ رایج شده است. این کلمه در زبان انگلیسی از حروف اول کلماتی گرفته شده است که به معنی “جاذب ذرات معلق هوا با راندمان بالا” می‌باشد. این فیلترها در آن زمان در پروژه تحقیقاتی معروف به پروژه مانهتن استفاده می‌شدند تا دانشمندان را در مقابل ذرات معلق رادیواکتیو محافظت کنند. این تشعشعات برای بدن بسیار مضر و خطرناک بوده و باید افراد را در مقابل آن کاملا ایمن می‌کردند. راه حل ابداعی در آن زمان فیلتر هپا بود که به کمک آن می‌توان ذرات بسیار ریز آلوده را به دام انداخت و مانع از پراکنده شدن آن‌ها شد.

یک فیلتر هپا چگونه کار می‌کند؟

فیلترهای “هپا” به دلیل طراحی بدیع و خلاقانه خود دارای عملکرد بسیار خوبی هستند. این فیلترها از لایه‌های نمدی ساخته شده از الیاف بوروسیلیکات تشکیل شده‌اند. این لایه‌ها به شکل آکاردئونی تا شده‌اند تا هم سطح مؤثر بزرگی برای جذب داشته باشند و هم جای کمی اشغال کنند. اغلب افراد گمان می‌کنند که یک فیلتر هپا مانند یک الک یا صافی، ذرات معلق هوا را به تله می‌اندازد. این تصور درست نیست زیرا با اینکه فضای خالی بین الیاف موجود در فیلتر بسیار بزرگتر از ۰.۳ میکرون است ولی یک فیلتر هپا قادر است چنین ذراتی را با راندمان ۹۹.۹۷% به دام بیاندازد. در واقع باید بدانیم که از نظر تکنیکی امکان به دام انداختن ذرات به این کوچکی با راندمان بالا با روشی مثل الک اصلا وجود ندارد.

روش‌های جذب ذرات معلق

فیلترهای “هپا” ذرات معلق هوا را به سه طریق جذب می‌کنند. اول روش برخورد ذرات درشت که عمدتا بر روی ذرات بزرگتر از ۱ میکرون اثر می‌گذارد. در این روش وقتی هوا از میان الیاف درون فیلتر عبور می‌کند، ذرات درشت که نمی‌توانند به سرعت تغییر جهت دهند مستقیما به خود الیاف برخورد کرده و درون آن گیر می‌کنند. روش دوم مربوط به ذرات با اندازه متوسط است که در واقع توسط الیاف سد معبر می‌شوند. این ذرات با آنکه می‌توانند در اطراف الیاف تغییر جهت بدهند ولی وقتی از فاصله کمی از یک تار عبور کنند توسط آن تار جذب شده و فیلتر می‌شوند. روش سوم که به روش انتشار موسوم است بر روی ذرات کوچکتر از ۰.۱ میکرون اثر می‌گذارد. این ذرات آنقدر کوچک هستند که مدام توسط مولکول‌های هوا به اطراف رانده می‌شوند و در واقع در اثر ضربه این مولکول‌ها به درون الیاف فیلتر رانده شده و در آن‌ها گیر می‌کنند.

فواید فیلترهای “هپا”

امروزه استفاده از فیلتر هپا در دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی مرسوم شده است. این فیلترها با کارایی بسیار خوبی که دارند می‌توانند کیفیت هوا را در محل سکونت و کار ما بهبود بخشند و عوارض بیماری‌هایی چون آلرژی و آسم را کاهش دهند. همچنین ترکیب فیلتر هپا با فیلتر کربن اکتیو، روش بسیار مؤثری است که باعث می‌شود یک دستگاه تصفیه هوا بهترین راندمان را در جذب ذرات معلق و آلاینده‌های شیمیایی داشته باشد.

با تجاری شدن تکنولوژی ساخت فیلترهای هپا در دهه ۱۹۵۰، این فیلترها کاربری‌های متنوعی در بسیاری از مصارف پیدا نمودند. ساختار چند لایه این فیلترها برای جذب ذرات معلق، باعث شد که این تکنولوژی به گزینه مؤثر و مناسبی برای استفاده در اماکن حساس مانند بیمارستان‌ها یا اتاق‌های فوق تمیز برای ساخت ادوات حساس الکترونیک و داروسازی تبدیل شود. واژه “فیلتر هپا” از آن پس تبدیل به علامتی برای نمایش کیفیت عالی شد و بسیاری از شرکت‌های سازنده از این واژه برای بازاریابی محصولات خود استفاده کردند. امروزه فیلترهای “هپا” خود دارای انواع گوناگونی هستند که کارایی متفاوتی دارند و با کیفیت‌های متفاوتی تولید می‌شوند و استانداردهای معتبری در اروپا و آمریکا برای طبقه بندی این فیلترها تعریف شده است.

افرادی که به دنبال بهترین گزینه برای دستگاه تصفیه هوا هستند باید به فکر دستگاهی با فیلتر “هپای” معتبر و فیلتر کربن اکتیو قوی باشند.