در سراسر دنیا، سرطان ریه شایع‌ترین دلیل مرگ و میر مربوط به سرطان در بین زنان و مردان به شمار می‌رود.
سرطان ریه نوعی بیماری است که ویژگی آن رشد کنترل‌نشده سلول‌های آسیب دیده در بافت‌های ریه است. اگر این بیماری درمان نشود، رشد سلولی می‌تواند در فرایندی به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت‌های اطراف یا سایر اعضای بدن نیز برسد. اکثر سرطان‌هایی که از ریه شروع می‌شوند، از بافت پوششی نشات می‌گیرند. شایع ترین علائم این سرطان عبارتند از سرفه (همراه با خلط خونی)، کاهش وزن و تنگی نفس. نرخ نجات از این بیماری تنها ۱۵ % است.
مهم‌ترین دلایل ابتلا به سرطان ریه، به ترتیب اولویت، استعمال دخانیات و سپس تماس با رادون، آلودگی هوا، آزبست، تنفس هوایی که در آن شخص دیگری سیگار کشیده است و در آخر موارد ژنتیکی است.
نتایج یکی از تحقیقات انجام شده در این زمینه در دانشگاه اتاوا، نشان داده است مهم ترین دلیل ابتلا به سرطان ریه در افراد غیر سیگاری، تنفس هوای آلوده، به خصوص ذرات معلق ۲.۵ میکرون است. افرادی که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند، نسبت به افراد عادی ۲۰ درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.

تاثیر آلودگی هوا بر سرطان ریه

مطالعات اخیر دانشمندان در موارد بسیاری بر مکانیزم دقیق ارتباط آلودگی هوا با سرطان تمرکز کرده است. ذرات دوده و آلاینده‌های شیمیایی به نام هیدروکربن آروماتیک پلی سیکلیک یا PAH اولین دلایل مشکوک هستند. زمانی که PAHها استنشاق می‌شوند، می‌توانند به طور مستقیم به DNA سلول‌های ریه آسیب برسانند. همچنین ذرات معلق ریز و فوق ریز به راحتی تنفس می‌شوند و می‌توانند در ریه رسوب کنند. این امر موجب تورم طولانی مدت و افزایش نرخ تقسیم سلول می‌شود. دانشمندان معتقدند این امر باعث می‌شود سرعت توسعه سلول‌های آسیب دیده افزایش پیدا کند.

عوامل دیگر آلاینده هوا و تاثیر آن‌ها بر سرطان ریه

در کنار ذرات معلق ۲.۵ میکرون، آلاینده‌های دیگری نیز وجود دارند که با خطر ابتلا به سرطان ریه ارتباط مستقیم دارند. این عوامل به شرح زیرند:

آلاینده‌های شیمیایی: تماس با آلاینده‌های شیمیایی و گازهای متنوع می‌تواند موجب ابتلا به سرطان ریه شود. در حالی که آلاینده‌های شیمیایی بسیاری با انواع مختلف سرطان در ارتباط اند، تماس با فرمالدئید و کرومیوم ( هر دو در دود تنباکو موجودند)، به طور خاص، منجر به ابتلای سرطان ریه می‌شود.

آزبست: آزبست علت اصلی ۴ % مرگ و میر ناشی از سرطان ریه است. فیبرهای میکروسکوپی آزبست در صورت استنشاق، درون ریه گرفتار می‌شوند. در طول زمان این فیبرها می‌توانند باعث تورم ریه و برخی مشکلات دیگر شده و در آخر به سرطان ریه منجر شوند.

دود تنباکو: حدود ۹۰ % تمام موارد سرطان ریه با دود تنباکو ارتباط مستقیم دارند، به خصوص دود سیگار. بیش از ۴۰۰۰ ماده شیمیایی در دود تنباکو وجود دارند که ۶۰ مورد از آن‌ها در ایجاد سرطان ریه ارتباط مستقیم دارند. ۲ سرطان‌زای اصلی در دود تنباکو، نیتروسامین و PAHها هستند.

رادون: رادون یک گاز رادیواکتیو بی بو ونامرئی است که از ترک زمین‌ها، دیوارها و یا پی ساختمان به داخل منازل وارد می‌شود. علاوه بر ارتباط بین رادون و سرطان ریه، شواهدی مبنی بر ارتباط میان رادون و سرطان خون نیز وجود دارد.

اقدامات پیشگیرانه برای کاهش تماس با آلودگی هوا

با وجود این که عوامل بسیاری مانند ژنتیک و پیشینه خانوادگی با سرطان ریه در ارتباط اند، شما می‌توانید در مقابل سرطان‌زا‌های محیطی مقاومت کنید. برخی اقدامات مفید در این زمینه، بدین شرح اند:

مقدار رادون محیط خود را سنجش کنید و مطمئن شوید که این گاز سمی‌ در محیط شما وجود ندارد.

سیگار نکشید! دود تنباکو اولین دلیل ابتلا به سرطان ریه است. سیگار نکشید و اگر در حال حاضر سیگاری هستید، آن را ترک نمایید و اجازه ندهید دود تنباکو وارد منزل شما شود.

برای کاهش آلودگی هوا اقدام کنید. با استفاده کمتر از ماشین شخصی، تولید زباله کمتر و کاهش مصرف انرژی، آلودگی هوای کمتری ایجاد کنید.

هوای منزل خود را تصفیه و پاکسازی کنید. استفاده از یک دستگاه تصفیه هوای مناسب دارای فیلتر هپای استاندارد و فیلتر کربن اکتیو مناسب، می‌تواند انواع آلاینده‌های سرطان زا را از محیط شما تصفیه کند. به خاطر داشته باشید که تنها فیلتر هپایی قابلیت جذب ذرات معلق ریز و فوق ریز را دارد که بر طبق استاندارد EN۱۸۲۲ از کلاس H۱۳ پزشکی باشد. همچنین برای جذب و تصفیه آلودگی گازی و شیمیایی باید از فیلتر کرین اکتیوی استفاده کرد که به شکل گرانولی بوده و از ترکیب کربن فعال و آلومینای اشباع شده، تشکیل شده باشد.