دود دست دوم چیست؟

دود دست دوم ترکیبی از دود حاصل از سوختن محصولات تنباکویی مانند سیگار، سیگار برگ و یا پیپ و دود بیرون داده شده توسط فرد مصرف کننده است. دود دست دوم یا دود تنباکوی محیطی گاهی با عنوان سیگار کشیدن غیر اختیاری نیز شناخته می‌شود. ۷۰۰۰ آلاینده شیمیایی در این دود وجود دارند که بسیاری از آن‌ها موجب ابتلا به سرطان در انسان و حیوان می‌شوند.

سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا اعلام کرده است که دود دست دوم موجب ابتلا به سرطان در بزرگسالانی که سیگاری نیستند می‌شود. این سازمان همچنین تعداد مرگ و میر بر اثر سرطان ریه در افراد غیر سیگاری را به صورت سالانه ۳۰۰۰ مورد تخمین زده است.
ارزیابی خطر سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در سال ۱۹۹۲ تحت عنوان “اثرات بهداشتی ریوی سیگار کشیدن غیر اختیاری” نتیجه گرفت که دود تنباکوی محیطی ارتباط مستقیمی‌با سرطان ریه در بزرگسالان دارد و آن را به عنوان یک کارسینوژن یا سرطان زای گروه A (ترکیبات شیمیایی که آزمایشات نشان داده اند اثرات سرطان زایی در انسان‌ها دارند) دانست.

مضرات دود دست دوم

نتیجه تنفس دود دست دوم بسیار مرگ‌آور است. هر ساله دود دست دوم موجب می‌شود بیش از ۳۰۰۰ نفر در اثر ابتلا به سرطان ریه و ۴۶۰۰۰ نفر از بیماری قلبی بمیرند.
دود دست دوم همچنین ارتباط مستقیمی‌با ابتلا به سرطان خون در کودکی، سرطان حنجره، گلو، مغز، مثانه، مقعد، شکم و سینه دارد. این دود می‌تواند موجب ایجاد التهاب ریه و برونشیت نیز بشود. تنفس دود دست دوم علائم آسم را در افراد به خصوص کودکان تحریک می‌کند. یکی از مطالعاتی که در سال ۲۰۱۳ توسط کمیته کنترل و پیشگیری عفونت آمریکا منتشر شد، ارتباط مستقیمی‌را میان تماس کودکان با دود دست دوم وغیبت از مدرسه به علت مراجعه به پزشک برای عطسه، سرفه و علائم آسم نشان داده است.

دود دست دوم و کودکان
تماس با دود دست دوم خطر ابتلا به عفونت‌های ریوی مانند برونشیت را در کودکان افزایش می‌دهد. سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا تخمین زده است که سالانه بین ۱۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار کودک در معرض دود تنباکوی محیطی قرار دارند که از این تعداد ۷۵۰۰ تا ۱۵ هزار نفر در بیمارستان بستری می‌شوند.
تماس با دود تنباکوی محیطی موجب ابتلا به انواع عفونت در کودکان شده، قسمت فوقانی ریه آن‌ها را آزرده کرده و کاهش کارکرد ریه را به همراه می‌آورد.
کودکانی که در معرض تماس با دود تنباکوی محیطی هستند علائم مکرری از بیماری آسم از خود نشان می‌دهند. گزارشات نشان می‌دهند که ۱ میلیون کودک مبتلا به آسم با تماس با دود دست دوم، دچار تشدید بیماری می‌شوند.
آسم یک بیماری مزمن است که برظرفیت تنفسی ریه تاثیر گذاشته و موجب سرفه، سختی در تنفس، عطسه و تنگی نفس می‌شود.
آسم رایج ترین بیماری مزمنی است که در کودکان مدرسه ای از هر ۱۳ نفر، یک نفر را مبتلا می‌کند. دود تنباکوی محیطی نیز یک محرک بسیار قوی برای آسم و علایم آن است.

راه‌هایی برای کاهش دود دست دوم محیط

لازم به ذکر است که موثرترین راه برای حذف خطرات دود دست دوم، کنترل در منبع و حذف دائمی‌آن از محیط خانه است.
مطالعات نشان داده‌اند که دستگاه‌های تصفیه هوایی که دارای فیلتر هپا با راندمان بالا هستند، می‌توانند شدت و فراوانی علائم آسم مرتبط با دود دست دوم را کاهش دهند. در مواردی که دود دست دوم نمی‌تواند از منبع در محیط حذف شود، استفاده از دستگاه تصفیه هوای استاندارد توصیه می‌شود زیرا می‌تواند در حذف آلاینده‌های گازی و شیمیایی در کنار ذرات معلق مفید باشد.