دستگاه تصفیه هوا و بیماران مبتلا به MCS یا حساسیت چندگانه شیمیایی

بیماری MCS چیست؟
بیماری Multiple Chemical Sensitivity یا حساسیت چندگانه شیمیایی، علائم متعددی در سیستم‌های مختلف بدن، به خصوص سیستم اعصاب، تنفس و پوست، در واکنش به تعدد تماس با مواد شیمیایی دارد.

دلایل بروز بیماری MCS چیست؟
MCS معمولا با قرار گرفتن در معرض مواد سمی به مدت کوتاه شروع می‌شود و به تدریج رشد کرده و شامل حساسیت به تعداد بیشتری از مواد شیمیایی مانند سموم دفع آفت، عطر و ادکلن و سایر محصولات معطر، سوخت ماشین، مواد افزودنی، فرش، موا ساختمانی و … می شود. در محیط‌های اداری غیر صنعتی، تعدادی از محصولات و امور رایج نیز می‌تواند باعث تحریک این بیماری شود:

بوی ساطع شده از فرش‌های جدید
اجاق گاز
مواد شوینده
رنگ‌های ساختمانی
سموم دفع آفات و نگه دارنده چوب
فوم سوخت ماشین‌ها
مبلمان و مواد ساختمانی جدید
مواد شیمیایی سمی مورد استفاده در عکاسی، نقاشی، چاپ و …
فرمالئید موجود در پوشاک و لوازم تحریر جدید
کاغذ بی کربن، جوهر، ماشین کپی و جوهر پرینتر
دود تنباکوی دست دوم

علائم MCS
علائم بیماری MCS معمولا شامل سختی در تنفس، خوابیدن، تمرکز، تحلیل حافظه، میگرن، حالت تهوع، دردهای شکمی، خستگی، درد عضلانی و التهاب در چشم، گوش، بینی، گلو و پوست می‌شود. همچنین برخی از افراد مبتلا به MCS دچار عدم تعادل و حساسیت بالا نه تنها به بو، بلکه به صدای بلند، نور زیاد، تماس پوستی و گرما و سرمای زیاد هستند.
بیماری MCS در خانم‌ها رایج‌تر است و می‌تواند در هر سنی شروع شود، اما شروع آن معمولا از اواخر دوره بلوغ تا میان سالی است.

درمان MCS

پرهیز از تماس با مواد شیمیایی که می‌توانند محرک واکنش باشند، بخش اصلی درمان بیماری MCS است. افراد مبتلا به MCS که می‌توانند به شدت از تماس با مواد شیمیایی بپرهیزند، معمولا بهبود زیادی را در عرض ۱ یا ۲ سال ملاحظه می‌کنند. با این حال این روش، روش قطعی و ۱۰۰ % عملی‌ای نیست.

بیماری MCS و تصفیه هوا
حذف موادی که باعث تماس شیمیایی می‌شوند، اصل اول ایجاد مکانی امن برای بیماران مبتلا به MCS است. تهیه یک روش تصفیه هوای مناسب نیز می‌تواند به این فرایند کمک کند. از آن جایی که آلودگی شیمیایی هم به صورت گازی و هم ذرات معلق در هوا موجود است، تنها دستگاه تصفیه هوایی می‌تواند برای شرایط MCS مناسب باشد که هم دارای فیلتری برای تصفیه ذرات معلق و هم فیلتری برای جذب آلودگی گازی و شیمیایی باشد.
اکثر دستگاه‌های تصفیه هوای موجود در بازار، برای مبتلایان به بیماری MCS مناسب نیستند، به این دلیل که فیلتر جاذب گاز و بوی آن‌ها کوچک است. مبتلایان به MCS باید از دستگاه‌های تصفیه هوایی که از لایه‌های نازک کربن اکتیو استفاده می‌کنند، پرهیز کنند. دستگاه‌های تصفیه هوایی که مدیای فیلتر آن‌ها گرانولی یا به شکل توپی است، مانند کربن فعال گرانولی، کارایی بالاتری در جذب و تصفیه آلودگی‌های شیمیایی گازی دارند. کربن فعال نارگیلی نیز در برخی گزارشات، به عنوان محرک آلرژی شناخته شده است. اما کربن اکتیو به تنهایی تمام آلودگی‌های شیمیایی را تصفیه نمی‌کند. کربن اکتیو می‌تواند ترکیبات آلی فرار را به خوبی جذب کند اما در جذب برخی ترکیبات نیمه آلی فرار مانند فرمالدئید یا مواد شیمیایی غیرارگانیک مانند هیدروژن سولفید به خوبی عمل نمی‌کند.
طیف گسترده‌تر آلودگی شیمیایی می‌تواند توسط دستگاه تصفیه هوایی جذب شود که هم از کربن فعال گرانولی استفاده کرده است و هم آلومینای اشباع شده. دستگاه‌های تصفیه هوایی که از کربن فعال گرانولی و زئولیت استفاده کرده‌اند، چنین مزیتی ندارند. این روزها در بازار دستگاه‌های تصفیه هوا، برخی فروشندگان ادعا می‌کنند که زئولیت می‌تواند برای بیماران MCS مناسب باشد. اما هیچ مدرک علمی معتبری وجود ندارد که برتری و یا در کمترین حالت تشابه زئولیت به کربن اکتیو و سایر مدیای کمیسوربنت را اثبات کند.
فیلتر جاذب گاز در دستگاه‌های تصفیه هوا، باید توسط یک پیش فیلتر قوی محافظت شود. استفاده از پیش فیلتر در دستگاه تصفیه هوا، از نفوذ ذرات به خلل و فرج میکرونی فیلتر جاذب گاز و کاهش کارایی آن جلوگیری می‌کند. این موضوع علاوه بر کاهش کارایی دستگاه تصفیه هوا، عمر فیلتر را نیز کاهش می‌دهد و در برخی موارد ممکن است موجب ایجاد آلودگی مجدد شود.
دستگاه‌های تصفیه هوا، خود می‌توانند در برخی مواقع منبع آلودگی هوا باشند و برای مبتلایان به MCS مشکلات جدی ایجاد کنند. بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا از مواد ساخته شده‌اند که می‌تواند منبع آلودگی شیمیایی باشد. مطالعه‌ای بر دستگاه‌های تصفیه هوای موجود در بازار نشان داده است که تفاوت شاخصی بین میزان مواد شیمیایی تولید شده توسط دستگاه‌های تصفیه هوا با محفظه فلزی و محفظه پلاستیکی وجود ندارد. این موضوع می‌تواند به این برگردد که بیشتر آلودگی ساطع شده از دستگاه تصفیه هوا، به مواد تشکیل دهنده درزبندی و آب بندی بر می‌گردد که هم در دستگاه‌های تصفیه هوای فلزی و هم پلاستیکی وجود دارد. علاوه بر این، موتور فن دستگاه تصفیه هوا نیز از لعاب و جلای پیچ‌های خود، مواد شیمیایی و بو ساطع می‌کند.
افراد مبتلا به MCS باید به دنبال خرید دستگاه تصفیه هوایی باشند که موتور فن شان قبل از فیلتر جاذب گاز و بو قرار گرفته باشد و در پیچ و مهره آن از جلا و لعاب استفاده نکرده باشند. در این صورت، فیلتر جاذب گاز و بو می‌تواند مواد ساطع شده از موتور فن را جذب کند. همچنین این دستگاه تصفیه هوا باید در مرحله بعد از موتور فن و فیلتر جاذب گاز و بو، دارای یک فیلتر جاذب ذرات معلق باشد که گرد و خاک حاصل از مدیای فیلتر جاذب گاز و بو و فلز فن را جذب کند. از دستگاه‌های تصفیه هوایی که فن در آخرین مرحله تصفیه قرار دارد، باید به همین دلایل پرهیز شود.