اخیرا یک اتفاق تلخ در کره جنوبی، توجهات بسیاری را به خطرات احتمالی استفاده از دستگاه‌های بخوری غیر استاندارد جلب کرده است. این اتفاق حداقل ۹۵ کشته و صدها زخمی، ‌در نتیجه تنفس یک ماده شیمیایی سمی‌که برای ضدعفونی دستگاه‌های بخور استفاده می‌شود، به جا گذاشت. همچنین واقعه مشابه دیگری در کالیفرنیای جنوبی باعث شد خانواده‌ای، از یک شرکت تولید کننده دستگاه بخور شکایتی تنظیم کنند، زیرا مطمئن بودند، مادر آن‌ها پس از تنفس ماده شیمیایی مشابه، جان خود را از دست داده است. اتفاقاتی مشابه موارد مذکور خبر ساز روزنامه‌ها و رسانه‌ها هستند، در حالی که تعداد دقیقی از صدماتی که در نتیجه تنفس هوای مرطوب غیر استاندارد ایجاد می‌شود، در دسترس نیست.

یک دستگاه بخور غیر استاندارد می‌تواند به راحتی سلامتی شما را در معرض خطر قرار دهد. اما شواهد بسیاری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد رطوبت کافی و استاندارد می‌تواند تاثیر مثبتی روی سلامتی شما داشته باشد، به خصوص برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی. موارد ذیل می‌توانند در تهیه دستگاه بخور استاندارد، مفید باشند.

انواع دستگاه بخور پرتابل

۴ مدل اصلی برای دستگاه‌های بخور وجود دارد:

بخور گرم: در این دستگاه‌ها، الکتریسیته باعث گرم شدن آب و در نتیجه، ایجاد بخار می‌شود. این بخار در حین خارج شدن از دستگاه، خنک می‌شود. این دستگاه با عنوان بخور گرم نیز شناخته می‌شود و برای استفاده در محیطی که کودکان حضور دارند توصیه نمی‌شود زیرا امکان پرش آب داغ وجود دارد.
بخور سرد: این سیستم‌ها دارای یک فن هستند که آب حرارت ندیده را با وزش، از فیلتر و یا موانع دیگر عبور می‌دهد. این سیستم‌ها به عنوان بخور سرد شناخته شده و از سیستم‌های بخور گرم ارزان تر هستند.

بخور چرخنده: یک دیسک چرخنده با سرعت بالا قطرات پراکنده در بخار سرد را تولید می‌کند که در اتاق پخش می‌شود. این سیستم‌ها معمولا از سایر مدل‌ها، پرصداترند.

بخورهای اولتراسونیک: سیستم‌های اولتراسونیک از دیافرام‌های سرامیکی لرزنده استفاده می‌کنند تا بخار سرد تولید کند. این سیستم‌ها بسیار کم صدا هستند اما برخی از آن‌ها، باعث ایجاد غبار و پراکنده شدن آن در محیط هستند.

میزان استاندارد رطوبت

بخورها می‌توانند باعث افزایش رطوبت محیط شوند اما بسیار مهم است که سطح رطوبت محیط کنترل شود تا مقدار آن استاندارد و ایده آل باشد. بهترین راه برای سنجش سطح رطوبت محیط، استفاده از یک دستگاه رطوبت سنج است. این دستگاه بسیار ساده و مشابه دستگاه دماسنج بوده و در مغازه‌های ابزار فروشی قابل خریداری است.
سطح رطوبت استاندارد معمولا بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است. رطوبت کمتر از ۳۰ درصد، می‌تواند باعث ایجاد خشکی و آزار پوست شده و یا راه تنفس را آزار دهد. افزایش سطح رطوبت، تنفس را برای بسیاری از افراد آسان تر کرده به خصوص برای افرادی که مشکل آسم و آلرژی دارند و یا مبتلا به سرما خوردگی هستند.
اما از طرف دیگر، رطوبت بالای ۵۰ درصد می‌تواند منجر به تجمع آب روی سطوح منزل مانند دیوارها شود و زمینه را برای رشد آلرژی زاها مانند قارچ و مایت خاکی فراهم کند. دستگاه‌های بخوری که به درستی نگهداری و تمیز نمی‌شوند نیز می‌توانند موجب پراکنده شدن باکتری و سایر میکروارگانیسم‌های خطرناک داخل محیط شوند.

نکاتی برای استفاده بی خطر از دستگاه بخور

همیشه از آب مقطر استفاده کنید. آب شیر دارای مواد معدنی است که روی بخور شما رسوب می‌کنند و می‌توانند باعث رشد باکتری و سایر میکروارگانیسم‌های مضر شوند. همچنین در برخی از سیستم‌ها، هر ماده معدنی که از دستگاه خارج می‌شود، روی سطوح منزل مانند گرد سفید رسوب می‌کند.
آب بخور را هر روز تعویض کنید. این موضوع به خصوص برای سیستم‌های بخورسرد اهمیت بسیار دارد. بهتر است به صورت روزانه آب بخور را تخلیه، سطوح آن را خشک و مخزن آن را با آب مقطر پر کنید.
بخور را هر ۳ روز تمیز نمایید. بهترین راه برای تمیز کردن دستگاه، استفاده از ۳ درصد هیدروژن پروکسید است که معمولا در داروخانه‌ها موجود است. البته برخی از تولیدکنندگان استفاده از مواد شوینده شیمیایی را توصیه می‌کنند که باید در استفاده از آن‌ها دقت به خرج داد.
فیلترهای دستگاه را دائما تعویض نمایید. برخی دستگاه‌ها دارای فیلتر برای به دام انداختن برخی ذرات و میکروارگانیسم‌ها هستند. برای جلوگیری از رشد قارچ، این فلیترها دائما نیاز به تعویض دارند.