جدول مقایسه روش های تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوای مجهز به فیلتر هپا
توانایی تصفیه: جذب ذرات معلق ۲.۵ میکرون، ۰.۳ میکرون و ۰.۰۰۳ میکرون
ملاحظات مهم، مزایا و معایب: فیلتر هپا برای تصفیه ذرات ۰.۳ میکرون به بالا با راندمان ۹۹.۹۷ % باید از کلاس H۱۳ باشد. این کلاس در واقع اعتبار فیلتر را نشان می‌دهد و اگر تولید کننده و یا فروشنده‌ای ادعای مجهز بودن دستگاه تصفیه هوا به این فیلتر را می‌کند باید این ادعا را با یک گواهی بر طبق استاندارد EN۱۸۲۲ ثابت کند.
دستگاه تصفیه هوای مولد اوزون
توانایی تصفیه: جذب گازها
ملاحظات مهم، مزایا و معایب: اوزون یک گاز واکنشگر است که به شدت با سایر مواد شیمیایی داخل محیط واکنش نشان می‌دهد.
اوزون بر تصفیه ذرات معلق تاثیری ندارد.
روش کار اوزون به این صورت است که با مواد شیمیایی داخل محیط واکنش نشان می‌دهد تا آن‌ها را بی اثر کند اما متاسفانه گاهی این واکنش خود آلودگی‌های جدید و بسیار خطرناکی را به محیط اضافه می‌کند.
اوزون هم چنین خود یک آلاینده محسوب شده و حضور آن در اتاق حتی در مقادیر بسیار کم نیز برای ریه و قلب به خصوص برای کودکان مضر است.
دستگاه تصفیه هوای یونیزاسیون
توانایی تصفیه: باردار کردن ذرات معلق و نشاندن آن‌ها روی سطوح اطراف
ملاحظات مهم، مزایا و معایب: دستگاه تصفیه هوای یونیزاسیون، یون‌های باردار منفی را به هوای محیط پرتاب می‌کند. این یون‌ها به ذرات آلودگی می‌چسبند، آن‌ها را باردار کرده و روی سطوح اطراف مانند دیوار، مبلمان و پرده‌ها می‌نشانند و به مرور زمان موجب سیاهی پرده‌ها و سطوح می‌شوند.
در این روش هوای محیط شما تصفیه نمی‌شود. ذرات هنوز داخل محیط هستند و تنها در محیط ته نشین شده‌اند. به محض این که بار الکتریکی ذرات تمام شود، دوباره در هوا پراکنده می‌شوند.
در روش یونیزاسیون، به طور غیر مستقیم اوزون و اکسیدان‌های دیگر تولید می‌شود که خود آلودگی هستند.
دستگاه تصفیه هوا الکترواستاتیک/ پلاسما
توانایی تصفیه: باردار کردن ذرات معلق و جذب آن‌ها روی بشقاب الکتریکی
ملاحظات مهم، مزایا و معایب: این دستگاه‌های تصفیه هوا همان دستگاه‌های تصفیه یونیزاسیون هستند که دارای یک بشقاب باردار الکترونیکی هستند که ذرات باردار شده هوا را جذب می‌کنند.
دستگاه تصفیه هوای مجهز به لامپ یو وی
توانایی تصفیه: ضدعفونی کردن ذرات
ملاحظات مهم، مزایا و معایب: در این روش ذرات از زیر لامپ یو وی رد می‌شوند تا ضدعفونی بشوند.
ایراد دستگاه‌های تصفیه هوای مجهز به لامپ یو وی این است که نور یو وی برای ضدعفونی کردن ویروس و باکتری، باید طول موج و مقدار مشخص و بالایی داشته باشد.
لامپ‌های یو وی باید سالیانه تعویض شوند و هزینه بالایی دارند.
نهادهای بهداشتی هنوز استفاده از این لامپ ها را توصیه نمی‌کنند.
دستگاه تصفیه هوای مجهز به فیلتر کربن اکتیو
توانایی تصفیه: تصفیه گازها، بو و آلودگی شیمیایی
ملاحظات مهم، مزایا و معایب: کربن اکتیو تا به امروز معتبرترین و محبوب ترین روش برای تصفیه گاز، بو و آلودگی شیمیایی است.
کربن اکتیو باید به شکل گرانولی (توپ شکل) باشد، نه به صورت غبار. زیرا اگر به شکل غبار باشد، خود باعث ایجاد آلودگی می‌شود.
هم چنین مقدار کربن اکتیو باید بالا باشد. این مقدار با گرم سنجیده می‌شود. طبیعتا دستگاه تصفیه هوایی که وزن کربن اکتیو گرانولی آن بیشتر باشد، توانایی بالاتری در تصفیه گازها، بو و آلودگی شیمیایی دارد.
اکسیدان فتوکاتالیتیک PCO
توانایی تصفیه: اکسیده کردن ذرات معلق
ملاحظات مهم، مزایا و معایب: در این روش نور یو وی با یک ماده کاتالیزور ( تیتانیوم دی اکسید TIO۲ ) واکنش نشان می‌دهد و ذرات را اکسیده و بی اثر می‌کند. این روش، یک روش تصفیه نیست زیرا ذرات را جذب و یا تصفیه نمی‌کند.