تصفیه هوا به روش تولید اوزون

روش های رایج تصفیه هوا-۱

اوزون ( اکسیژن فعال، اکسیژن ۳ اتمی، دستگاه تصفیه هوای طبیعت)
اوزون در مقادیر مشخصی توانایی کشتن میکروارگانیسم‌ها و برخی بوها را دارد. در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان هنوز هدفشان بازاریابی دستگاه‌های مولد اوزون برای تصفیه هوای خانگی است، نهادهای پیشرو سلامت جهانی مانند سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا، سازمان سلامت کانادا و … در مورد استفاده از این نوع دستگاه‌های تصفیه هوا هشدار می‌دهند، زیرا دستگاه‌های مولد اوزون با وجود این که گفته می‌شود مقادیر امنی از اوزون را تولید می‌کنند، برای سلامتی بسیار خطرناک هستند. هم چنین تحقیقات با اطمینان بسیار بالا ثابت کرده‌اند که استفاده از اوزون در مقادیر امن و کم، تاثیری در تصفیه هوا ندارد.

تعدادی از حقایق علمی مربوط به اوزون در زیر شرح داده شده‌اند:

– اوزون یک محرک شناخته شده برای ریه است و می‌تواند موجب حملات آسمی شود.
– اوزون ذرات را از هوا حذف نمی‌کند. برای کشتن میکروارگانیسم‌ها، مقدار اوزون باید در حدی زیاد باشد که برای سلامتی بسیار مضر است. و بالعکس در مقادیر بسیار کم که خطر زیادی برای سلامتی ندارد، مولدهای اوزون هیچ گونه تاثیری در تصفیه هوا ندارند.
– اگر اوزون همانطور که تولیدکنندگان تصفیه هوای مولد اوزون می‌گویند، واقعا خطری نداشته باشد، چرا از این دستگاه‌ها، برای تصفیه هوا در بیمارستان‌ها و برای کنترل میکروارگانیسم‌های عفونی معلق در هوا استفاده نمی‌شود؟ در مقایسه با اوزون، فیلتر تصفیه هوای هپا توسط سازمان جهانی بهداشت، به عنوان بهترین روش برای کنترل موثر عفونت معلق در هوا شناخته شده است. کمیته کنترل عفونت آمریکا فیلتر تصفیه هوای هپا را برای کنترل سل که یکی از عفونی‌ترین میکروارگانیسم‌های شناخته شده است، پیشنهاد می‌دهد. این میکرو ارگانیسم روزانه تعدادی بیشتر از آمار کلی کشته شدگان سارس را می‌کشد.
– هیچ مدرک مستقلی مبنی بر کارکرد واقعی تصفیه هوای مولدهای اوزون در مورد میکروارگانیسم‌ها وجود ندارد.

در زیر تعدادی از بیانیه‌های مرتبط با موضوع تصفیه هوا توسط اوزون مطرح شده‌اند:

سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا
نتیجه تحقیقات سازمان حفاظت محیط زیست امریکا می‌گوید که اوزون چه به صورت خالص و چه به صورت مخلوط با آلاینده‌های شیمیایی دیگر، برای بدن مضر است. اوزون در صورت استنشاق، به ریه‌ها آسیب شدید می‌رساند. مقادیر نسبتا پایین اوزون موجب درد سینه، سرفه، تنگی نفس و التهاب گلو می‌شود. اوزون هم چنین موجب تشدید بیماری‌های ریوی مانند آسم می‌شود و توانایی بدن در مقابله با عفونت‌های تنفسی را کاهش می‌دهد.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که مقدار اوزون تولید شده توسط دستگاه تصفیه هوای مولد اوزون، از استاندارد سلامت عمومی بالاتر است. عوامل بسیاری در افزایش مقدار اوزون سهیم هستند، از جمله مقدار اوزون تولید شده، ابعاد محیط بسته، تعداد لوازم داخل اتاق که با اوزون واکنش شیمیایی نشان می‌دهند، مقدار اوزون در محیط بیرون و مقدار تهویه. این عوامل باعث سختی کنترل مقدار جمع شدن اوزون در شرایط مختلف می‌شود.

مدارک علمی موجود نشان می‌دهند که اوزون در مقادیری پایین تر از استاندارد، در تصفیه آلودگی محیط داخلی تاثیری ندارد.
هم چنین اوزون در فرایند واکنش نشان دادن با مواد شیمیایی محیط، مواد شیمیایی دیگری تولید می‌کند که خود آلاینده محسوب می‌شوند.

دپارتمان خدمات سلامت کالیفرنیا
تولیدکنندگان معمولا از اوزون با عباراتی نظیر اکسیژن فعال، اکسیژن ۳ اتمی و یا دستگاه تصفیه هوای طبیعت یاد می‌کنند تا نشان دهند که خطری برای سلامت ندارد. آن‌ها توانایی اوزون برای اکسید کردن آلاینده های داخلی را تبلیغ می کنند و می گویند که اوزون که تنها دی اکسید کربن، آب و اکسیژن قابل تنفس به جا می گذارد. اما تحقیقات علمی نشان داده‌اند که دستگاه‌های تصفیه هوای مولد اوزون میکروب‌ها، بو و سایر آلاینده‌های داخلی را حذف نمی‌کند.

هم چنین این دستگاه‌های تصفیه هوا مقدار بسیار بالایی از اوزون را تولید می‌کنند و باعث ایجاد مشکلات تنفسی و التهاب بینی و چشم می‌شوند.

کمیته کنترل عفونت آمریکا
اوزون سال‌هاست به عنوان یک آلاینده شناخته شده است. اما مطالعات اخیر تاثیر واقعی اوزون بر سلامت را نشان داده‌اند. و بر این اساس، دولت کالیفرنیا شروع به منع دستگاه‌های تصفیه هوای مولد اوزون در بازار خود کرده است. برخلاف گفته تولیدکنندگان مبنی بر سالم بودن آن، اوزون با مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهد و ذرات معلق فوق ریز و فرمالدئید تولید می‌کند.