تصفیه هوا با استفاده از لامپ یو وی

روش‌های تصفیه هوا -۴

لا مپ یو وی

برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا، استفاده از لامپ یو وی را به عنوان یک مرحله جداگانه فیلتراسیون و تصفیه هوا معرفی می‌کنند. با توجه به این که مشخص شده است که نور یو وی فقط با طول موج، زمان و مقدار مشخصی می‌تواند میکروارگانیسم‌ها را بکشد، این روش، راه مناسبی برای تصفیه هوا محسوب نمی‌شود. هم چنین، هیچ مدرک علمی وجود ندارد تا نشان دهد که لامپ یو وی اگر درون یک دستگاه تصفیه هوای هپا استفاده شود، فایده خاصی دارد.
لامپ‌های یو وی، علاوه بر هزینه بالا و مشکل دفع زباله، ریسک بزرگی برای سلامتی افراد محسوب می‌شوند. دلیل محتملی که باعث می‌شود برخی از تولیدکنندگان دستگاه‌های تصفیه هوا از لامپ‌های یو وی در دستگاه‌های تصفیه هوای دارای فیلتر هپا استفاده کنند، بالا بردن کارایی سیستم تصفیه هوا نیست، زیرا تضمینی وجود ندارد که این لامپ‌ها جرم‌ها را بکشند. این لامپ‌های یو وی داخل دستگاه‌های تصفیه هوا گذاشته می‌شوند زیرا تولیدکنندگان و عرضه کنندگان تصفیه هوا با استفاده از آن‌ها، سود بیشتری کسب می‌کنند. ( این لامپ‌ها به دلایل امنیتی، سالیانه نیاز به تعویض دارند.)

محدودیت‌های این روش
دستگاه‌های تصفیه هوا مجهز به لامپ یو وی، گازها و بو را تصفیه نمی‌کنند.
بسیاری از مراکز بهداشتی به مراکز درمانی هشدار می‎دهند که از لامپ‌های یو وی، برای از بین بردن جرم‌ها استفاه نکنند، زیرا این لامپ‌ها از نظر بهداشتی مطمئن نیستند.

کمیته کنترل عفونت آمریکا
استفاده هم زمان از لامپ‌های یو وی و فیلتراسیون هپا در یک دستگاه تصفیه هوا، هیچ گونه تاثیری بیشتر از تاثیر هپا در کنترل عفونت ندارد.

سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا
لامپ‌های یو وی که در منازل برای تصفیه هوا استفاده می‌شوند، تاثیری در تصفیه و کشتن باکتری و قارچ‌ها ندارند.
تصفیه موثر ویروس‌ها، باکتری و قارچ‌ها معمولا نیاز به تراکم بسیار بالایی از نور یو وی دارد. بنابراین تنها یک لامپ یو وی در یک دستگاه تصفیه هوای خانگی به هیچ عنوان جواب گو نیست.
هیچ تحقیق و مطالعه‌ای کنترل عفونت لامپ یو وی را برای تصفیه مایت‌های خاکی و قارچ‌های آلرژی زا ثابت نکرده است. تششعات یو وی توانایی از بین بردن آلاینده‌های گازی را نیز ندارند.
با این که نور یو وی می‌تواند برخی میکروارگانیسم‌های سطحی را غیر فعال کند، توانایی آن در کنترل عفونت در سطح خانگی و میان کودکان، افراد مبتلا به آسم و آلرژی و سالمندان صفر می‌باشد. برخی دستگاه‌های تصفیه هوای دارای یو وی نیز ممکن است آلاینده‌های جدید تولید کنند و یا آلاینده‌های قبلی را دوباره در هوا پراکنده کنند.

انستیتوی ملی سلامت آمریکا
از مطالعات این گونه نتیجه گرفته می‌شود که با وجود این که لامپ یو وی آنتی ماکروبیال است، راه حلی مفید برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های عفونی محسوب نمی‌شود.