تصفیه هوا با استفاده از فیلتر هپا HEPA

روش‌های تصفیه هوا – ۶ – فیلتر تصفیه هوای هپای واقعی

فیلترهای تصفیه هوا با راندمان بالا یا همان “فیلتر هپا”، در اصل در جنگ جهانی دوم ساخته شدند تا از خروج ذرات راکتورهای هسته‌ای به بیرون از مراکز مخصوص جلوگیری کنند. به دلیل راندمان استثنایی و فوق العاده بالای آن‌ها، از زمان جنگ جهانی ۲، فیلترهای هپا به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند و در زمینه‌های صنعتی، پزشکی و جنگی به یک جزء حیاتی تبدیل شده‌اند.
مدیای فیلتراسیون یک فیلتر تصفیه هوای هپای واقعی از فیبرها شیشه‌ای میکروارگانیک، با ضخامت و بافتی مشابه کاغذ جوهر خشک کن، ساخته می‌شود.
حداقل راندمان یک فیلتر تصفیه هوای هپا در جذب ذرات معلق ۰.۳ میکرون و بزرگتر، ۹۹.۹۷ % است. بر اساس گفته انجمن ریه آمریکا، برای این که یک فیلتر تصفیه هوا، به عنوان هپای واقعی شناخته شود، نباید بیشتر از ۳ ذره از ۱۰ هزار ذره را از مدیای فیلتراسیون هوای خود عبور دهد.
مهم است که بدانید تنها استفاده از یک فیلتر تصفیه هوای واقعی هپا با راندمان ۹۹.۹۷ % در یک دستگاه تصفیه هوا، خود به خود تضمین نمی‌کند که راندمان واقعی دستگاه تصفیه هوا ۹۹.۹۷ % است. در واقع بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوای هپا، راندمانی به این مقدار ندارند. فیلترهای بد چین خورده، نشتی اطراف فیلتر و نشتی بین فیلتر و بدنه دستگاه معمولا منجر به راندمانی حدود ۵۰-۹۵ % در تصفیه هوا می‌شود.
بنابراین به جای عبور تنها ۳ ذره از ۱۰ هزار ذره، این سیستم‌های تصفیه هوا چیزی حدود ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ ذره را به هوای به اصطلاح تصفیه شده محیط بر می‌گردانند.

کمیته کنترل عفونت آمریکا
تولیدکنندگان دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی باید برای راندما فیلترهای هپای خود مدرک ارائه کنند.
چنین مدارکی باید به شکل یک گزارش تست مستقل و از سمت سازمان های معتبر ارائه شوند و نشان دهند که کل دستگاه تصفیه هوا تست شده و در جذب ذرات ۰.۳ میکرون و بزرگتر راندمانی برابر ۹۹.۹۷ % دارد.