تصفیه هوا با استفاده از فیلتر هپای ترکیبی (مصنوعی)

روش‌های تصفیه هوا-۵

فیلتر تصفیه هوای هپای ترکیبی یا مصنوعی
برخی از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان دستگاه‌های تصفیه هوا، سعی بر این دارند که از تصویر حرفه‌ای فیلترهای تصفیه هوای هپا استفاده کنند و نوعی جدید از فیلتر هپا را به بازار عرضه کرده‌اند. این فیلترهای تصفیه هوا ارزان ترند اما به همان میزان خاصیت بسیار پایین تری در تصفیه هوا دارند.
استفاده از لغت هپا در نام تجاری این فیلترهای تصفیه هوا، باعث گمراهی بسیاری از خریداران دستگاه‌های تصفیه هوا شده است. این امر در بهترین حالت خود، فقط گمراه کننده است و در شرایط خاص تر می تواند برای سلامتی افرادی که دستگاه تصفیه هوا را برای مصارف ویژه تر مانند کنترل عفونت خریداری می‌کنند، بسیار خطرناک باشد.

انجمن ریه آمریکا
اخیرا فیلترهای تصفیه هوایی با ظاهر مشابه فیلترهای هپای واقعی، وارد بازار تصفیه هوا شده‌اند که در تصفیه ذرات معلق ۰.۳ میکرون راندمانی در حد ۵۵ % و یا حتی کمتر دارند.
تولید کنندگان دستگاه‌های تصفیه هوا برای پوشاندن این راندمان پایین، این فیلترهای تصفیه هوا را دارای بار الکترونیکی می‌کنند و یا در کنار آن‌ها از فناوری یونیزاسیون استفاده می‌کنند. این روش تصفیه هوا هنگام شروع استفاده، راندمان بالایی در تصفیه هوای محیط نشان می‌دهد، اما پس از مدتی استفاده بار الکترونیکی دستگاه تمام شده و راندمان دستگاه به کمتر از ۵۰% نزول پیدا می‌کند.