تصفیه هوای ایرپروس در مراکز مراقبتی سالمندان

مراکز مراقبتی سالمندان از اماکنی هستند که با توجه آسیب پذیری بیشتر مراجعین و ساکنینش، نیاز فراوانی به هوای پاک دارند. انواع عفونت‌های هوابرد می‌توانند به راحتی در هوا پخش شده و بین افراد مختلف منتقل شوند. از آنجایی که قوای سیستم ایمنی بدن سالمندان با توجه به کهولت سن، پایین آمده است، و همچنین با توجه به اینکه بسیاری از افراد ساکن این مراکز در گذشته جراحی‌های قلبی، عصبی و … انجام داده‌اند، ویروس و باکتری پخش شده در هوا به راحتی آن‌ها را مبتلا می‌کند. به همین دلیل چنین مراکزی با پیروی مداوم از اصول بهداشتی، تصویری با کیفیت در ذهن مراجعین خود به جا می گذارند و خانواده ها و اقوام با مشاهده کیفیت هوای داخلی این مراکز اطمینان خاطری از اقامت عزیزان خود در این مراکز پیدا می کنند.
با استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوای پرتابل میتوان بدون ایجاد هزینه اضافی هوایی کاملا پاک برای تک تک اتاق‌های این مراکز فراهم کرد. در اماکنی که مساحت مورد پوشش وسیع‌تر است و هوادهی بیشتری مورد نیاز است، میتوان از جعبه‌های فیلتر برای کانال‌های هوادهی مرکزی استفاده کرد.

برخی از عوامل آلاینده هوا در مراکز مراقبتی سالمندان

کنترل بو
بوی نامطبوع مشکل مهمی در مراکز مراقبتی سالمندان، چه برای ساکنین و چه برای کارکنان است. بدیهی است که مراجعین این اماکن انتظار هوای پاک و استاندارد را دارند که برآورده کردن آن کار راحتی نیست.
هنگامی که بوی نامطبوعی مثل بوی آمونیا مشکل اصلی باشد، اولین راه، ایجاد تهویه و گردش هوا در محیط از طریق باز کردن در و پنجره ها است. متاسفانه این راه حل، بسیار مقطعی است. همچنین در مقاطعی از سال که شرایط آلودگی هوای شهری برای گروه‌های حساس خطرناک اعلام شده‌است، این راه به هیچ عنوان قابل استفاده نیست. استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا می تواند راه حلی بلند مدت برای این معضل باشد. فیلتر کربن اکتیو یا کربن فعال، از طریق جذب سطحی میتواند بوی ناخوشایند محیط را از بین ببرد.

عفونت‌های هوابرد
افراد سالمند به خصوص افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، نسبت به بخش اعظم عفونت‌های هوابرد آسیب‌پذیر هستند. شایع‌ترین بیماری‌ها توسط عفونت‌های تنفسی ویروسی و بیرون روی و تهوع شروع شده و به سادگی تنها با سرفه و عطسه کردن و از طریق قطرات آب دهان که در هوا معلق می‌مانند پخش می‌شوند.
استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوای پرتابل می‌تواند به پیشگیری از شیوع این عفونت‌ها و امراض کمک کند و همچنین از تماس سایر ساکنین با ویروس و باکتری جلوگیری می‌کند. دستگاه‌های تصفیه هوای پرتابل دارای فیلتر هپا بهترین راه حل برای این مراکز هستند.

ترکیبات آلی فرار
مواد شوینده و ضدعفونی کننده‌های شیمیایی، بخش حیاتی نظافت مراکز مراقبتی سالمندان هستند. اما متاسفانه این مواد، ترکیبات آلی فرار همچون فرمالدئید و فنول را از خود متصاعد می‌کنند که دارای بخارات سمی با اثرات سرطان زاست. این مواد شوینده در عین مفید بودن برای از بین بردن ویروس، باکتری، جرم و قارچ، برای کسانی که مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی و تنفسی هستند بسیار خطرناک اند.
تماس مداوم با این مواد شیمیایی حتی با مقادیر کم، می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی بسیاری از جمله تهوع، تحلیل حافظه، تحلیل انگیزه و چالاکی و بی تحرکی شود.
بوی مواد ضدعفونی کننده معمولا نشان دهنده این است که موادی مضر در محیط حضور دارند، بنابراین یک مرکز مراقبتی افراد سالمند مناسب باید به این موضوع توجه بسیاری بپردازد.
دستگاه‌ها و سیستم‌های تصفیه هوای ایرپروس دارای فیلترهای کربن اکتیو برای جذب و تصفیه آلودگی‌های گازی و شیمیایی هستند.