این روزها افراد زیادی به اشتباه فکر می‌کنند که استفاده از دستگاه تصفیه هوا جزو کارهای غیر ضروری نسل جدید است! اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دستگاه‌ها حدود ۲۰۰ سال قدمت دارند. درک این مطلب که دود، مه، بخار و آلودگی صنعتی تنفس را مشکل می‌کنند، کار سختی نیست. در سال ۱۸۰۰، سرفه و سختی تنفسی که برای مردم ایجاد شده بود، توجه آن‌ها را به این موضوع معطوف کرد که باید برای این مشکل راه حلی پیدا کنند، پیشرفت‌های فناوری و رشد آگاهی هر چه بیشتر مردم در مورد خطرات انواع نامحسوس آلودگی، سرانجام منجر به ظهور دستگاه‌های تصفیه هوای مدرنی شد که این روزها خیلی از افراد برای حفظ سلامتی خود به آن‌ها تکیه می‌کنند.

روزهای اول تصفیه هوا

انقلاب صنعتی یک نقطه عطف بسیار مهم در تاریخ بشریت بود. متاسفانه این انقلاب علاوه بر مزایای بسیار، آلودگی هوای بسیاری را نیز به شهرهای مهم آورد. در پی راه حلی برای این مشکل، جان و چارلز دین، در سال ۱۸۳۲ ماسکی را برای مقابله با آلودگی هوا ساختند. در سال ۱۸۵۴ جان استنهاوس، ماسکی بهتر و کامل تر را برای رانندگان و کارگران معادن ساخت. این ماسک از زغال سنگ ساخته شده بود. زغال سنگ آلودگی را از هوایی که افراد استشاق می‌کردند جذب می‌کرد و از این نظر بسیار شبیه فیلترهای کربن اکتیوی است که این روزها در دستگاه تصفیه هوا استفاده می‌شود. در سال ۱۸۷۱ جان تیندال یک دستگاه تنفس مصنوعی به طراحی ماسک استنهاوس اضافه کرد که اولین قدم اختراع ماسک گاز مدرن بود.

احتیاج مادر اختراع است – و هم چنین مادر فیلتر هپا!
جنگ جهانی دوم از خیلی جهات یک رویداد تاریخی و مهم محسوب می‌شد. متاسفانه در این برهه از زمان ذرات رادیواکتیو خطری واقعی و بسیار مرگ آور برای همگان محسوب می‌شدند. در پاسخ، یک وسیله فوق سری اختراع شد، فیلتر هپا ( فیلترهای با راندمان بالا در جذب ذرات معلق). این فناوری جدید قادر بود آلودگی هوا و ذراتی تا اندازه ۰.۳ میکرون را تا ۹۹.۹۷ % تصفیه کند.

رهبری فیلترهای هپا

در سال ۱۹۶۳ ۲ رویداد مهم در تاریخ دستگاه‌های تصفیه هوا رخ داد. یکی جنبش مردمی “اقدام برای هوای پاک” بود و دیگری اختراعی توسط کلاز و مانفرد هامس در آلمان. جنبش “اقدام برای هوای پاک”، آگاهی عمومی را در مورد اهمیت هوای پاک بالا برد و اختراع برادران هامس که یک سیستم تصفیه هوا بود، این فناوری را بیش از پیش قابل دسترسی کرد. این دو واقعه منجر به محبوبیت ناگهانی دستگاه تصفیه هوا بین سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ شد.

دستگاه‌های تصفیه هوای هپا وارد صحنه می‌شوند

برادران هامس هیچ گاه دست از کارکردن روی سیستم‌های تصفیه هوا برنداشتند و در نهایت شرکت آی کیو ایر را تاسیس کردند. این شرکت در حال حاضر پیشرو صنعت تصفیه هوای جهان است. آی کیو ایر اولین دستگاه تصفیه هوایی را عرضه کرد که دارای فیلتر هپا بود. به تدریج شرکت‌های بسیاری به این بازار رقابت وارد شدند و امروزه مصرف کنندگان دایره انتخاب بیشتری برای استفاده از فیلترهای هپا دارند. علاوه بر ایجاد هوای پاک و سالم، فیلترهای تصفیه هوای هپای با کیفیت، برای افرادی که مبتلا به آسم، سینوس و آلرژی هستند، راه حل‌های بسیاری را ارائه می‌کنند. افرادی که از دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده می‌کنند، مرتبا گزارش می‌کنند که شب ها خواب راحت تری دارند و سلامت جسمی شان به صورت کلی بهتر است.