فصل زمستان علارغم مقاومت افراد، فصلی برای ابتلای فراوان به سرماخوردگی‌ها و مریضی‌های بیشمار است. آنفولانزا از رایج‌ترین این بیماری‌ها به شمار می‌رود.

کمیته کنترل بیماری آمریکا (CDC) می‌گوید که بزرگسالان و اکثر کودکان با رسیدن به ۶ ماهگی باید برای آنفولانزا واکسینه شوند. البته در کنار انجام واکسیناسیون، انجام سایر اقدامات پیشگیرانه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.
یک راه مناسب برای مقابله با آنفولانزا واکسینه کردن همه افراد و ترکیب آن با اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تماس با ویروس و یا رساندن این تماس به حداقل است. این جا همان جایی است که استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا به میان می‌آید.
یک سیستم تصفیه هوای مناسب در خانه می‌تواند نقش مهمی برای مقابله با آنفولانزا ایفا کند و ریزترین ذرات آلاینده موجود در هوا را تصفیه کند.
دانشمندان می‌گویند ابعاد یک ویروس آنفولانزای متوسط ۸۰ تا ۱۲۰ نانومتر و یا ۰.۰۸ تا ۰.۱۲ میکرون است. یک تار موی انسان، حدودا ۱۰۰۰ برابر قطر بیشتری از این ویروس دارد.
یک فیلتر هپای مناسب در صورتی که از کلاس H۱۳ پزشکی باشد و استانداردهای سختگیرانه اتاق‌های جراحی و آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی در آن رعایت شده باشد، می تواند ۹۹.۵ درصد ذرات تا سایز ۳ نانومتر را تصفیه و جذب کند. در صورتی که بتوان از همین فیلتر استاندارد در یک سیستم تصفیه مرکزی استفاده کرد، می توان برای کل منزل با یک هواساز، هوای پاک را تامین کرد.
آزمایشات انجام شده توسط دانشگاه‌های پیشرو نشان می‌دهند که سیستم‌های تصفیه هوا می‌توانند در تصفیه ویروس آنفولانزا از هوا موثر باشند.
با این حال بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که حتی بهترین و قویترین دستگاه تصفیه هوا نیز نمی‌تواند شما و خانواده تان را به تنهایی در مقابل ویروس‌ها حفاظت کند. آنفولانزا می‌تواند از طریق تماس نزدیک با افراد بیمار به خصوص هنگام عطسه و سرفه منتقل شود.

کمیته کنترل بیماری آمریکا برای جلوگیری از پخش آنفولانزا چند توصیه علمی دارد:
• دهان و بینی خود را هنگام عطسه و سرفه بپوشانید و سپس دستمال را دور بیندازید.
• دست‌های خود را با آب و صابون و یا یا ژل‌های الکلی بشویید.
• چشم‌ها، بینی و دهان خود را دائما با دست خود لمس نکنید. جرم‌ها از این طریق پخش می‌شوند.
• از تماس نزدیک با افراد مریض بپرهیزید.
• اگر علائم بیماری آنفولانزا را دارید تا ۲۴ ساعت بعد از قطع شدن تب خود بدون استفاده از داروهای تب بر در منزل بمانید.
• اگر مبتلا به آنفولانزا هستید تماس خود را با افراد دیگر تا حد امکان محدود کنید.