آیا می‌دانستید آلودگی هوا می‌تواند موجب تحریک حملات قلبی، سکته و سایر بیماری‌های قلبی شود؟ مطالعات پزشکی نشان داده‌اند آلودگی هوا می‌تواند باعث ابتلا به حمله و سکته قلبی و آریتمی‌ یا ناهنجاری ضربان قلب به خصوص در افرادی که از قبل در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌ها بوده‌اند، ‌شود. همچنین در افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی هستند، آلودگی هوا می‌تواند توانایی پمپاژ خون را در قلب به شدت کاهش دهد. ذرات معلق فوق ریز مهم ترین عامل تحریک این عوارض هستند. ذرات معلق ذراتی مانند ویروس، باکتری، دوده، گرد و خاک هستند. خوب است بدانید که حتی در هوایی که به نظر شما تمیز می‌رسد نیز، مقادیر زیادی ذرات معلق فوق ریز وجود دارند.

آیا شما در معرض خطر هستید؟

بزرگسالان و افرادی که دارای علایم امراض قلبی یا سکته هستند، معمولا در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

شما در معرض خطر امراض قلبی هستید، اگر که ….
– در گذشته دچار حمله قلبی یا آنژین شده و یا جراحی بای پس، آنژیوپلاستی، سکته و یا انسداد در رگ‌های گردن و پا، نارسایی قلبی، آریتمی، دیابت و یا بیماری مزمن ریوی داشته‌اید.

شما همچنین ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به امراض قلبی و همچنین خطر بیشتری در اثر تماس با ذرات معلق باشید، اگر که …
– مردی ۴۵ ساله یا زنی ۵۵ ساله یا مسن تر هستید. سابقه حملات و یا امراض قلبی زودهنگام در خانواده (پدر یا برادر مبتلا قبل از ۵۵ سالگی، مادر یا خواهر مبتلا قبل از ۶۵ سالگی) هستید.
– دارای فشار خون بالا یا کلسترول بالا هستید.
– اضافه وزن دارید و یا از لحاظ فیزیکی فعال نیستید.
– سیگار می‌کشید.

چگونه می‌توانید از سلامتی خود محافظت کنید؟

فعالیت مداوم برای سالم ماندن بسیار حیاتی است، به خصوص اگر مبتلا به بیماری قلبی باشید. با دقت بیشتر در مکان و زمانی که برای ورزش انتخاب می‌کنید، می‌توانید زندگی سالم تری را در پیش بگیرید و خطر ابتلا به حمله و امراض قلبی در اثر تماس با آلودگی هوا را به حداقل برسانید.
همچنین در صورتی که در حال حاضر مبتلا به بیماری قلبی هستید و یا قبلا دچار سکته شده اید، باید قبل از انجام فعالیت با پزشک خود مشورت کنید.

از زمان و مکان آلودگی ذرات معلق باخبر باشید.
آلودگی ذرات معلق هوا می‌تواند در هر زمانی از سال بالا باشد. شاخص ذرات معلق همچنین در نزدیکی اتوبان‌ها و معابر پر ترافیک، مناطق شهری (به خصوص در ساعت شلوغی ترافیک) و در مناطق صنعتی بالا است. همچنین هنگامی‌که دود اجاق، شومینه، آتش سوزی و سایر احتراقات در هوا پخش می‌شود نیز تعداد ذرات معلق افزایش می‌یابد.

فعالیت‌های ورزشی خود را در زمان و مکانی برنامه ریزی کنید که مقدار آلودگی پایین تر است.
از فعالیت در نزدیکی اتوبان‌ها و مناطق صنعتی بپرهیزید. در صورتی که شاخص ذرات معلق در حالت ناسالم باشد، سعی کنید فعالیت خود را تا هنگامی‌که هوا پاک تر شود، به تاخیر بیندازید.

سطح فعالیت خود را تغییر دهید.
زمانی که هوا آلوده است، در زمینه ورزش خیلی به خود سخت نگیرید! فعالیت کمتر باعث می‌شود آلودگی کمتری وارد ریه شما شود. مثلا به جای دویدن، به یک پیاده روی سبک بروید.

خطر ابتلا به بیماری و یا حمله قلبی را به صورت کلی، کاهش دهید.
در سبک زندگی خودتغییراتی دهید، مثلا غذای سالم تر بخورید، بیشتر ورزش کنید و دیگر سیگار نکشید. با پزشک خود مشورت کنید تا اگر دچار مشکلی هستید که خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد، آن را درمان کند.

علائم حمله و سکته قلبی را بشناسید!
اگر علائم مرتبطی را مشاهده می‌کنید، فعالیت خود را متوقف کنید و به پزشک مراجعه کنید. (علائم حمله و سکتی قلبی در انتهای متن درج شده‌اند.)

کیفیت هوای شهر خود را روزانه چک کنید.
برخی اوقات آلودگی هوا به شکل مه دود کاملا مشهود است. اما اکثر اوقات شما نمی‌توانید میزان آن را تشخیص دهید. اکثر شهرها در اخبار روزانه و یا روزنامه‌ها کیفیت هوای شهر را ذکر می‌کنند. این اخبار از شاخص کیفیت هوا استفاده می‌کنند. این شاخص، یک جدول رنگی است که به شما میزان پاکی و آلودگی هوا را نشان می‌دهد. شما می‌توانید برای مشاهده روزانه این جدول به سایت کنترل کیفیت هوای تهران مراجعه نمایید و یا اپلیکیشن مخصوص کیفیت هوا (سیستم عامل‌اندروید) را دانلود نمایید.

علائم حمله قلبی

– احساس ناراحتی در قفسه سینه
– فشار مفرط، احساس تنگی نفس و یا درد در مرکز سینه که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد و یا به صورت مکرر بر می‌گردد.
– احساس ناراحتی در سایر قسمت‌های فوقانی بدن
– درد در یک یا هر دو بازو، پشت بدن، گردن، فک و یا شکم
– تنگی نفس
– تنگی نفسی که ممکن است با درد و یا بدون درد باشد.
-سایر علائم: عرق سرد ناگهانی، حالت تهوع و سرگیجه

علائم سکته قلبی

– صورت: از فرد مشکوک بخواهید لبخند بزند، آیا یک طرف صورت وی خارج از فرم است؟
– بازوها: از وی بخواهید دست‌های خود را بلند کند، آیا یک دست وی میفتد؟
– بیان: از وی بخواهید یک عبارت را تکرار کند، آیا بیان وی منقطع و غیر شمرده است؟