چه چیزهایی باید در مورد دستگاه تصفیه هوا بدانم؟

وقتی که در مورد آلودگی هوا فکر می‌کنیم، معمولا تصور ما راجع به هوای بیرون است. اما با توجه به آمار رو به رشد بیماری آسم در ۲۰ سال گذشته، به خصوص بین کودکان و نوزادان که بیشتر روز را در محیط بسته سپری می‌کنند، باید توجه بیشتری به کیفیت هوای داخلی شود. در واقع در سال ۱۹۹۰، سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا، آلودگی هوای داخلی را به عنوان بحران سلامت عمومی با اولویت بالا نام گذاری کرد.
سازمان محیط زیست آمریکا، ۳ روش را برای کاهش آلودگی هوای داخلی پیشنهاد می‌کند:
کنترل آلودگی هوا در منبع
تهویه هوای مناسب
تصفیه هوای داخلی

قبل از این که هر گونه تغییری در محیط داخلی خانه خود ایجاد کنید و یا هر گونه دستگاه تصفیه هوایی را خریداری کنید، با دکتری که تمام سابقه پزشکی شما را می‌داند مشورت کنید.

آیا دستگاه تصفیه هوا می تواند دود دست دوم تنباکو را جذب کند؟

موثرترین راه برای از بین بردن دود تنباکوی محیطی یا همان دود دست دوم، حذف منبع دود است.
برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند دود دست دوم را با راندمان ۹۵ درصد حذف کنند. اما این امر مستلزم استفاده از کربن اکتیو مرغوب است. کربن اکتیو مناسب برای حذف گاز، بو و آلاینده‌های شیمیایی شرایط خاصی از جمله میزان مناسب و گرانولی بودن دارد.
قرار گرفتن در معرض دود دست دوم تنباکو، موجب بروز بیماری‌های قلبی، سرطان ریه و بیماری‌های تنفسی می‌شود.

آیا فیلترهای هوا واقعا برای آسم و آلرژی من مفیدند؟

کنترل منبع آلاینده‌های آلرژی زا و تهویه مناسب برای بهبود آسم و آلرژی شما در اولویت قرار دارند، اما سازمان محیط زیست آمریکا به شما استفاده از دستگاه تصفیه هوا را نیز پیشنهاد می‌کند. دستگاه‌های تصفیه هوا به تنهایی برای آسم و آلرژی شما مناسب نیستند، بلکه باید در کنار تهویه مناسب و کنترل در منبع استفاده شوند.

در حالی که بسیاری از ذرات آلرژی زا و حساسیت زا در هوای خانه معلق می‌مانند، تعداد بسیار زیادی ذره نیز روی سطوح خانه مانند فرش‌ها، مبلمان و کانتر آشپزخانه می‌نشینند. پاک نگه داشتن این سطوح راه حل بسیار مناسبی برای کنترل محرک‌های آسم و آلرژی شماست. با این حال، بهترین راه حل، حذف منبع آلاینده‌ها و آلرژی زاها در مرحله اول است.

چگونه می‌توانم یک دستگاه تصفیه هوای مناسب را تشخیص دهم؟

با وجود این که سازمان غذا و دارو استاندارد خاصی برای دستگاه‌های تصفیه هوا ندارد، تعداد خاصی از دستگاه‌های تصفیه هوا را به عنوان کلاس ۲ پزشکی شناسایی کرده است. این کلاس پزشکی حتما نیاز به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا دارد. برای کسب این تایید نیاز به دو اقدام وجود دارد:

تایید امن بودن دستگاه تصفیه هوا، معمولا توسط مهر ul، و تایید پزشکی دستگاه.

آیا استانداردهای ملی و بین المللی خاصی برای کارکرد و راندمان دستگاه تصفیه هوا وجود دارند؟

سازمان غذا و دارو FDA از متخصصین مختلف خواسته تا استانداردهایی را برای دستگاه‌های تصفیه هوا ارائه دهند. اما تا کنون استاندارد خاصی ارائه نشده است. اما هنگامی که شما قصد خرید یک دستگاه تصفیه هوا را دارید، می توانید از سیستم‌های مختلفی برای مقایسه فیلترهای تصفیه هوا کمک بگیرید.

آیا مدل‌های مختلفی از دستگاه تصفیه هوا وجود دارند؟

بله. بسیاری از خانه‌ها از دستگاه تصفیه هوای کلی خانه استفاده می‌کنند. اما دستگاه‌های تصفیه هوای پرتابل برای هر اتاق جداگانه نیز وجود دارد.

۵ فیلتر هوا برای تصفیه هوا:

دستگاه تصفیه هوای مکانیکی ( فیلترهای تصفیه هوای هپا به همراه فن هوا)
این دستگاه‌های تصفیه هوا، هوا را از یک فیلتر خاص عبور می‌دهند که ذرات معلق در هوا از جمله آلرژی زاها، گرده‌ها، شوره حیوانات و مایت های خاکی را به دام می اندازد. این فیلترهای هوا، هم چنین آلاینده‌های بسیار خطرناک‌تری از جمله دود تنباکو را حذف می‌کنند.

دستگاه‌های تصفیه هوای الکترونیک ( دستگاه‌های تصفیه هوای یونیزه)

این دستگاه‌های تصفیه هوا، از شارژهای الکترونیکی استفاده می‌کنند تا آلرژن‌ها و ذرات را جذب کنند. باردار کننده‌های یون در این دستگاه‌های تصفیه هوا، محصولات جانبی اوزون را تولید می‌کنند.

دستگاه‌های تصفیه هوای فاز گازی

این دستگاه‌های تصفیه هوا بوها و آلاینده‌های غیر ذره مانند گازهای حاصل از پخت و پز، مواد نقاشی و ساختمانی و عطر را حذف می‌کنند. این دستگاه های تصفیه هوا، ذرات آلرژی زا را حذف نمی کنند.

دستگاه‌های مولد اوزون

این دستگاه‌های تصفیه هوا، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شوند. زیرا معمولا میزان اوزون تولید شده توسط آن‌ها از حد استاندارد می‌گذرد. هم چنین اوزون قابلیت جذب و حذف ذرات آلاینده را ندارد.

تفاوت اوزون با محصولات جانبی اوزون چیست؟

اکثر دستگاه‌های تصفیه هوا محصول جانبی اوزون تولید می‌کنند. در واقع بسیاری از لوازم خانه شما در حال حاضر محصول جانبی اوزون تولید می‌کنند. مانند آمیوه گیری، پنکه، سشوار، کامپیوتر، تلویزیون، دستگاه کپی و …. میزان قابل قبول برای سطح محصول جانبی اوزون برای لوازم خانگی مشخصی توسط CFR به مقدار ۵۰ بخش در میلیارد (ppb) یا کمتر مشخص شده است. متاسفانه این میزان توسط بسیاری از تولید کنندگان و عرضه کنندگان دستگاه تصفیه هوا رعایت نشده است.

هم چنین دستگاه‌هایی که با عنوان مولد اوزون شناخته می‌شوند، به صورت مستقیم مولوکول اوزون تولید می‌کنند، نه به عنوان یک محصول جانبی بلکه به عنوان خود محصول مستقیم، و آن را به داخل اتاق می‌فرستند تا هوای اتاق را “تصفیه” کند. متاسفانه این مولدهای اوزون، اوزونی ۱۰ برابر بیشتر از میزان استاندارد تولید می‌کنند. بنابراین استانداردها و نهادهای بهداشت و سلامت، استفاده از این دستگاه‌ها را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنند.

قبل از خرید یک دستگاه تصفیه هوا چه موارد دیگری را باید مد نظر قرار بدهم؟

اگر خانه شما سیستم گرمایش و یا تهویه مطوع از طریق کانال کولر دارد، ممکن است بتوان از جعبه‌های فیلتر تصفیه هوا از طریق سیستم تهویه و هواساز مرکزی استفاده کرد. مزیت این روش این است که هوا با فشار بسیار زیادی از میان فیلترهای تصفیه هوا می‌گذرد. البته امکان این که این فیلترها زودتر اشباع شوند وجود دارد.

فیلتر هپا چیست؟

فیلتر هپا یک وسیله تصفیه هوای مکانیکی است. کلمه هپا به معنی فیلتر هوای با راندمان بالا است. این فیلتر در جنگ جهانی دوم اختراع شد تا مانع از خروج ذرات رادیواکتیو از آزمایشگاه‌ها شود. یک فیلتر هپای استاندارد باید بتواند حداقل ۹۹.۹۷% ذرات معلق ۰.۳ میکرون و یا بزرگتر را جذب کند.

قبل ازخرید یک دستگاه تصفیه هوا چه سوالاتی باید بپرسم؟

این دستگاه تصفیه هوا چه موادی را از خانه من حذف می‌کند و چه مواردی را حذف نمی‌کند؟
فیلتر هپای این دستگاه تصفیه هوا از چه کلاس و چه استانداردی است؟
این دستگاه تصفیه هوا چه مقدار هوا را تصفیه می‌کند؟
آیا تعویض فیلتر این دستگاه تصفیه هوا مشکل است؟
فیلتر این دستگاه تصفیه هوا پس از چه مدت نیاز به تعویض دارد؟
قیمت فیلترهای تصفیه هوا چقدر است؟
آیا در صورت اشباع شدن فیلترهای تصفیه هوا، امکان تامین سریع آن‌ها وجود دارد؟
میزان صدای تولید شده توسط این دستگاه تصفیه هوا چقدر است؟
آیا این دستگاه تصفیه هوا حالت مناسب خواب (صدای کم) دارد؟