فیلم‌های آموزشی مربوط به آلودگی هوا

متن ویدئو

مقایسه واقعی راندمان دستگاه‌های تصفیه هوای رایج در بازار

قسمت اول، توانایی جذب ذرات معلق میکرونی (باکتری، ویروس، سرب، آزبست، گرد و خاک و …)

سلام. با توجه به اینکه وضعیت آلودگی هوا این روزها بسیار نگران کننده شده و همه به دنبال خرید دستگاه تصفیه هوا هستند، ما تصمیم گرفتیم با ابزاری به نام پارتیکل کانتر (شمارنده ذرات)، خروجی و راندمان دستگاه‌های تصفیه هوای مختلفی را که این روزها در بازار هستند اندازه گیری کنیم.
این دستگاه نشان می‌دهد در هر لیتر از هوا، چه تعداد ذره معلق بزرگ‌تر از 0.3 میکرون وجود دارد. در حال حاضر در این مکان نزدیک به 206 هزار ذره در هر لیتر از هوا وجود دارد. زمانی که تعداد این ذرات بالا باشد، سایت کنترل کیفیت هوا اعلام می‌کند که هوا ناسالم بوده و یا در وضعیت هشدار قرار دارد.
دستگاه تصفیه هوایی به درستی کار می‌کند که هوای فیلتر شده آن هنگام خروج از دستگاه، بدون هیچ ذره و آلودگی باشد. این قسمت مربوط به پارتیکل (ذرات) می‌شود و می‌توان آن را با این دستگاه نمایش داد. زمانی که می‌گویند یک دستگاه می‌تواند 99.97 % ذرات را جذب کند، به این معنی است که خروجی دستگاه تصفیه هوا از نظر ذرات باید 0 باشد. یعنی چیزی که اینجا می‌بینید. پس این دستگاه به درستی کار می‌کند.
دستگاه بعدی را روشن می‌کنیم تا راندمان را ببینیم. در واقع زمانی که فیلتر استفاده شده در دستگاه تصفیه هوا از کلاس H13 باشد، ما چنین راندمانی را خواهیم دید. یعنی تعداد ذرات معلق اندازه گیری شده 0 باشد. این دستگاه نیز درست کار می‌کند زیرا فیلترش به واقع از کلاس H13 هست.
در دستگاه بعدی، در حدود 6200 یا 6300 ذره از دستگاه خارج می‌شود.
در دستگاه بعدی، در حدود 50 هزار ذره از دستگاه خارج می‌شود. البته بین 51 تا 53 هزار ذره متغیر است زیرا هوا در جریان است. اما به طور مشخص بالای 50 هزار ذره از دستگاه خارج می‌شود.
علاوه بر فیلتر هپا، ظرفیت هوادهی دستگاه هم اهمیت دارد. و حتی اینکه دستگاه بر اساس یونیزاسیون، الکترواستاتیک و پلاسما کار نکند. زیرا این روش‌ها side effect (عوارض جانبی) دارند. در واقع محصول جانبی تولید می‌کنند. بله اینجا هم حدود 30 هزار ذره در هر لیتر از هوا از دستگاه خارج می‌شود.
ازآنجایی که مسئول آلودگی هوا اغلب ذرات P.M 2.5 ( ذرات بزرگتر از 2.5 میکرون) هستند و دغدغه اصلی ذرات است، دستگاهی به درستی کار می‌کند که زمانی که خروجی آن را چک می‌کنید، عدد 0 را ببینید. زیرا دائما از شیارها و روزنه‌های محیط آلودگی وارد می‌شود و اگر دستگاه نتواند به خوبی آلودگی هوا را فیلتر کند، در مجموع نمی‌تواند آلودگی محیط را کاهش دهد.

متن ویدئو

مقایسه واقعی راندمان دستگاه‌های تصفیه هوای رایج در بازار

قسمت دوم، مقایسه فیلترهای دستگاه‌های تصفیه هوا

سلام. امروز قصد داریم راجع به فیلترهای دستگاه‌های تصفیه هوای رایج در بازار صحبت کنیم. به طور کلی یک دستگاه تصفیه هوای مناسب، باید بتواند آلودگی هوای محیط را بدون اضافه کردن چیز دیگری به هوا، جذب کند.

اگر به سایت سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا نگاهی بیندازید، مقالات معتبر متعددی درباره روش‌های مختلف تصفیه هوا پیدا می‌کنید. در تمام این مقالات به صراحت ذکر شده است که روش‌هایی مانند الکترواستاتیک، پلاسما، یونزاسیون و امثال این‌ها که طی فرایند تصفیه در آن‌ها واکنش صورت می‌گیرد، روش‌های پر خطری هستند. در این مقالات همچنین گفته شده است که سالم‌ترین روش‌های فیلتراسیون، فیلترهای هپا و کربن اکتیو هستند که به روش‌ مکانیکی آلودگی هوا را به دام میندازند.
در این ویدئو فیلترهای دستگاه‌های مختلفی را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. فیلتر هپا ذرات معلق را جذب می‌کند و مقدار و سطح آن در یک دستگاه بسیار اهمیت دارد. بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا، از مقدار ناچیزی فیلتر (مثلا 1 متر مربع) استفاده کرده‌اند و اسم هپا را در تبلیغات دستگاه خود درج می‌کنند. در صورتی که اگر مقدار این فیلتر کم باشد، بلافاصله اشباع شده و هوایی از آن عبور نمی‌کند.
در این دستگاه مقدار فیلتر، قطر کمتری دارد، چین‌های آن عمیق نیست و در کل مقدار آن کمتر است.
در بعضی مواقع هم از ترکیب فیلتر هپا و کربن اکتیو در دستگاه تصفیه هوا استفاده می‌شود که همانطور که می‌بینید، قطر فیلتر هپا در این حالت بسیار کمتر شده و نصف فیلتر هپا و نصف دیگر کربن اکتیو می‌باشد.
فیلتر دومی‌ که آلاینده‌های گازی را به دام میندازد، فیلتر کربن اکتیو هست که باید حتما به شکل گرانولی باشد زیرا اگر به شکل پودر باشد، خود قابلیت تبدیل شدن به پارتیکل (ذره) را خواهد داشت.
در دستگاه تصفیه هوای ایرپروس حدود 2 کیلو کربن اکتیو استفاده شده است.
در دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر حدود 2.5 کیلو کربن اکتیو به شکل گرانول استفاده شده است.
وزن کربن اکتیو اهمیت بسیار دارد و اگر وزن آن کم باشد، بلافاصله اشباع می‌شود. البته در بسیاری از دستگاه‌ها، مقدار ناچیزی کربن اکتیو استفاده می‌شود. مثل این دستگاه که فکر می‌کنم کربن اکتیو آن کمتر از 200 گرم باشد و حتی سمت دیگر فیلتر از روی آن مشخص است.
در دستگاه بعدی نیز همانطور که گفتیم، هپا و کربن اکتیو همراه هم استفاده شده‌اند و کربن اکتیو آن تقریبا به اندازه دستگاه قبلی و بسیار ناچیز بوده و نمی‌تواند آلودگی را به شکل کامل حذف کند.
فیلتر کربن اکتیو در دستگاه آخر نیز به شکل فوم و بسیار سبک است و اگر آن را جلوی نور بگیرید، پشت فیلتر به راحتی دیده می‌شود.
بنابراین همانطور که گفتیم، روش‌های یونیزاسیون، الکترواستاتیک و پلاسما در فرایند تصفیه خود به محیط آلودگی اضافه می‌کنند. مانند تولید یون و اوزون.
از گاز اوزون این روزها تحت عنوان اکسیژن فعال یاد می‌شود که در اصل خود گازی سمی‌ است.
هرچند در تبلیغات ذکر می‌شود که این گاز باعث طراوت و شادابی می‌شود، باید بدانید که اوزون در اصل یک گاز آلاینده و محرک ریه است.