کاربردهای دستگاه تصفیه هوای ایرپروس

امروزه علاوه بر آلودگی هوای فضای شهری که حاصل عوامل بسیاری از جمله احتراق سوخت خودروها، کارخانجات، وارونگی هوا در فصل سرما و … است، فضاهای داخلی نیز در نتیجه فعالیت‌هایی مانند پخت و پز، نقاشی، استفاده از مواد شوینده و خوشبو کننده و همچنین وارد شدن بخشی از آلودگی هوای شهری به داخل، دچار مقادیر فراوانی از آلودگی هوا هستند. آلودگی هوا در فضاهای داخلی می تواند باعث مشکلات بسیاری شود. مهم‌ترین این مشکلات، تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی افراد است که می تواند به عوارض و بیماری‌های کوتاه مدت و بلند مدت منجر شود. در مقاله حاضر، مهم‌ترین اماکنی که دستگاه تصفیه هوای ایرپروس می‌تواند در بهبود کیفیت هوای آن‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند، شرح داده شده‌اند:

خانه
افراد حتی اگر در طی روز، دائما در حال جابه جایی باشند و در مکان ثابتی حضور نداشته باشند، معمولا در نهایت و شب هنگام به خانه بازگشته و حداقل 7-8 ساعت خواب شبانه را در منزل خود خواهند داشت. مطالعات نشان داده‌اند از آنجایی که افراد ناگزیر در طی روز در معرض مقادیری از هوای آلوده هستند، در صورتیکه بتوانند حداقل هنگام خواب، هوای تصفیه شده و پاکیزه را تنفس کنند، بهبود چشمگیری در سلامت و عملکرد ذهنی و بدنی آن‌ها به وجود خواهد آمد. دستگاه‌های تصفیه هوای ایرپروس مدل AI-300،AI-600 و AI-660 می‌توانند برای تصفیه هوای خانگی مناسب باشند. دستگاه تصفیه هوای ایرپروس مدل AI-300 دارای فیلتر هپا و مقادیر کمی از فیلتر کربن اکتیو (حدودا نیم کیلوگرم ) می‌باشد. در عوض این دستگاه تصفیه هوا دارای ظرفیت هوادهی بالایی بوده و متراژی معادل 150 متر مربع را پوشش می‌دهد. بنابراین در صورتیکه در منزل شما سیگار استعمال نمی‌شود، خانه شما در حاشیه یک اتوبان بسیار پر تردد واقع نشده است و یا به طور کلی منبع مشخصی برای تولید آلودگی هوای شمیایی و بو در خانه ندارید و متراژ منزل‌تان نیز از 120 متر مربع بیشتر می‌باشد، مدل AI-300 می‌تواند برای شما کارامد باشد. در غیر این صورت، در صورتی که متراژ منزل شما کمتر بوده، سیگار و قلیان در منزل شما استعمال می‌شود و یا به دلایل دیگر، تصفیه آلودگی هوای شیمیایی و بو برای شما از همیت بسیاری برخوردار است، بهتر است دستگاه تصفیه هوای مدل AI-600 را برای خانه خود خریداری نمایید. در صورتیکه خانواده شما، مشکلات ریوی و یا آسم و آلرژی داشته، مبتلا به سرفه‌های خشک مزمن هستند و یا به دلایل دیگر در کنار هوای پاک نیاز به رطوبت دارند، دستگاه AI-660 ترکیبی از یک دستگاه بخور و مدل AI-300 می‌باشد. این دستگاه هم ذرات معلق و آلاینده‌های گازی و بو را تصفیه می‌کند و هم در صورت نیاز شما، قابلیت فعال سازی یک بخش رطوبت زا را دارد. همچنین در صورت تمایل، شما می‌توانید از حفره بالایی ماژول رطوبت زای این دستگاه، کمی اسانس و یا روغن خوشبو کننده برای ایجاد بوی مناسب در محیط استفاده کنید. البته در صورتیکه مبتلا به آسم و آلرژی و یا سایر بیماری‌های حساسیت تنفسی هستید، از نوع و سازگاری بدن‌تان با روغن خوشبو کننده مطمئن شوید.

محل کار
دفاتر، ادارات و سایر محیط‌های کاری علاوه بر آلودگی هوایی که از بیرون به آنجا وارد می‌شود، در نتیجه استعمال مواد شوینده، پخت و پزهای مقطعی، گاها استعمال سیگار و سایر منابع، دچار مقادیر زیادی آلودگی هوای داخلی هستند. اما مهم‌ترین این منابع، دستگاه‌های اداری مانند پرینتر و دستگاه کپی و همچنین تعدد افراد و رفت و آمد می‌باشد. اگر نزدیک به یک دستگاه پرینتر که به آن دستوری برای پرینت بیش از 20 برگ داده شده است بایستید، پس از گذشت چند دقیقه متوجه بوی ناخوشایند جوهر می‌شوید و حتی گاها می‌توانید ذرات ریزی که از دستگاه پراکنده می‌شود را نیز روی سطوح اطراف ببینید. این ذرات یکی از منابع اصلی آلودگی هوا در محیط‌های اداری هستند. همچنین حضور افراد متعدد در ادارات، رفت و آمد افراد جدید و باز و بسته شدن دائم درب‌های محیط، به خصوص در فصل سرما، باعث ورود حجم جدیدی از آلاینده های هوا می‌شود. وجود مقدار زیادی از آلودگی هوای داخلی در ادارات و محیط‌های کار، باعث ایجاد عارضه‌ای به نام سندروم ساختمان بیمار در افراد می‌شود. این سندروم به شرایطی اشاره می‌کند که در آن، افراد پس از گذراندن زمانی در یک ساختمان و محل مشخص، دچار عوارضی مانند سر درد، سرگیجه، خستگی و علائم مشابه می‌شوند اما بیماری و یا علت مشخصی برای بروز این عوارض پیدا نمی‌شود.
از آنجایی که بخش زیادی از آلاینده‌های محیط‌های اداری مانند ذرات جوهر، آلاینده‌های شیمیایی هستند، دستگاه تصفیه هوای مدل AI-600 مناسب‌ترین مدل دستگاه تصفیه هوای ایرپروس برای این نوع اماکن است. در محیط‌هایی که تعدد افراد بالاست، دستگاه تصفیه هوای AI-660 توصیه نمی‌شود. رطوبت بالا در اماکن عمومی می‌تواند خود سبب شیوع و گسترش انواع بیماری‌ها، قارچ و کپک باشد.

مدارس، مهد کودک، کلاس های زبان و …
در مدارس و مهد کودک‌ها و به طور کلی اماکنی که کودکان حضور فعالی دارند؛ دغدغه‌های فراوانی از نظر پاکیزگی هوا وجود دارد. کودکان در سن رشد، اکسیژن بیشتری مصرف می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود، هوای بیشتری را به داخل ریه‌های خود بکشند. این در حالی‌ست که در این سنین کودکان در معرض آسیب بیشتری در مقابل آلودگی هوا نیز قرار دارند. بزرگ ترین دغدغه در محیط‌هایی از جنس کلاس درس، پخش شدن ویروس‌ها و باکتری‌های سرماخوردگی و آنفولانزا، بین کودکان است. به خصوص در فصول پاییز و زمستان،از آنجایی که هوای محیط بیرون نیز آلوده بوده و در و پنجره‌های کلاس به علت جلوگیری از نفوذ سرما و آلودگی هوا بسته نگاه داشته شده و تهویه مناسبی نیز صورت نمی‌گیرد، ابتلا و سرایت بیماری‎‌های رایج میان دانش آموزان بسیار شایع و راحت خواهد بود. در چنین محیط‌هایی استفاده از دستگاه تصفیه هوایی که دارای سطح بالایی از فیلتر هپای کلاس H13 (برای جذب باکتری‌ها و ویروس‌ها) است، بسیاری ضروری می‌باشد. بهترین گزینه برای فضایی مانند کلاس مدرسه، تصفیه هوای مدل AI-300 می‌باشد. این مدل علاوه بر دارا بودن فیلتر هپای کلاس H13؛ متراژ تحت پوشش بالاتری داشته و با سرعت بیشتری هوای یک کلاس را تصفیه می‌کند. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که در محیط‌هایی مانند کلاس درس، به علت بالا بودن تعداد کودکان، بهتر است تا حد امکان بیشتر از یک دستگاه تصفیه هوا و یا از دستگاه تصفیه هوایی با ظرفیت هوادهی بالاتر استفاده شود. دستگاه تصفیه هوای مدل AI-660 نیز مشابه محیط کار و اداره به علت خاصیت رطوبت در پخش بیماری، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در دستگاه تصفیه هوای مدل AI-700 پایین بودن کلاس پیش فیلتر هپای دستگاه (H11) و عدم توانایی آن در تصفیه و جذب ویروس‌ها و باکتری‌ها، باعث عدم تناسب برای تصفیه هوای مدارس و مهد کودک‌ها می‌شود.

باشگاه
باشگاه‌ها و مراکز ورزشی جزو اماکنی هستند که نیاز بسیار زیادی به هوای پاک دارند. از آنجایی که هنگام ورزش و انجام فعالیت‌های بدنی، ظرفیت مصرف اکسیژن افراد افزایش پیدا می‌کند، پاکیزه بودن هوای محیط اطراف از اهمیت بسیاری برخوردار است. در محیط‌های ورزشی باتوجه به اینکه افراد متعددی در حال ورزش کردن هستند، یکی از مسائل مهم، بحث پخش بوی ناخوشایند بدن در محیط است. دستگاه تصفیه هوای مدل AI-600 علاوه بر فیلتر هپای کلاس H13 دارای مقداری حدود 5 کیلوگرم کربن اکتیو برای جذب بوی نامطبوع محیط می‌باشد. این دستگاه می‌تواند هوای یک محیط ورزشی را به میزان بالایی تصفیه کند. اما در صورتیکه حذف کامل بوی نامطبوع برای صاحبان یک سالن ورزشی حائز اهمیت باشد، دستگاه تصفیه هوای مدل AI-700 با حدود 10 کیلوگرم فیلتر کربن اکتیو، کامل‌ترین گزینه است.

آرایشگاه
آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی یکی از آلوده‌ترین محیط‌های داخلی هستند. در این محیط‌ها، انواع آلاینده‌های گازی و شیمیایی ساطع از رنگ مو، مواد کراتینه، لاک و استون و سایر مواد آرایشی حضور دارند. مناسب‌ترین دستگاه تصفیه هوا برای سالن‌های زیبایی، دستگاه تصفیه هوای مدل 700 می باشد. این دستگاه دارای نزدیک 10 کیلوگرم فیلتر کربن اکتیو برای جذب بو، گاز و انواع آلاینده های شیمیایی است. علاوه بر فیلتر کربن اکتیو، این دستگاه تصفیه هوا با پیش فیلتر هپای H11 خود می‌تواند ذرات معلق درشت و ریز محیط مانند گرد ناخن را نیز از هوا جذب و تصفیه کند.

دیتاسنتر
دیتاسنترها اماکنی هستند که برای افراد عادی شناخته شده نیستند. شاید حتی بیشتر کارکنان محیط‌های دارای دیتاسنتر مانند بانک‌ها نیز، با فضای دیتاسنتر آن بانک آشنا نباشند. اما مدیران شبکه و مسئولان فنی این مراکز، بسیار خوب با اهمیت چنین مکانی آشنا هستند. دیتاسنترها یا مراکز داده مجموعه‌ای از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری هستند با زیر ساخت‌های امنیتی – اطلاعاتی که برای نگه داری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت استفاده می‌شود. در حقیقت دیتاسنتر یا مرکز داده محل نگه داری داده‌های تحت وب یک سازمان است. بنابراین حفاظت از تجهیزات الکترونیکی این مراکز، از اهمیت بسیاری برخوردار است. از آنجایی که کامپیوترها و سیستم‌های الکترونیکی این مراکز به آلاینده‌هایی مانند گرد و خاک و گازهای خورنده بسیار حساس هستند، برای هوای این اماکن حتی استانداردهایی در نظر گرفته شده است که رعایت آن‌ها مستلزم به کارگیری مکانیزم‌های تصفیه هوا می‌باشد. از آنجایی که پایین بودن تعداد ذرات معلق در این محیط‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است، وجود فیلتر هپای کلاس h13 در یک دستگاه تصفیه هوا بسیار مهم است. در صورتی که فضای دیتاسنتر متراژی کمتر از 120 متر مربع داشته باشد، دستگاه تصفیه هوای مدل AI-600 می‌تواند گزینه کاملا مناسبی برای آن فضا باشد. در صورتی که متراژ فضا بالاتر باشد، از دستگاه تصفیه هوای مدل AI-300 نیز می‌توان استفاده کرد. هر دوی این دستگاه‌های تصفیه هوا علاوه بر فیلتر هپا، دارای فیلتر کربن اکتیو نیز هستند و می توانند گازهای آلاینده محیط را نیز تصفیه کنند. اما دستگاه تصفیه هوای AI-700 به علت پایین بودن کلاس فیلتر هپای آن و دستگاه تصفیه هوای مدل AI-660 به علت مضر بودن رطوبت برای تجهیزات الکترونیکی، برای این محیط‌ها توصیه نمی‌شود.

خانه سالمندان

خانه سالمندان با توجه به کهولت سن و آسیب پذیری بیشتر  ساکنینش، نیاز بسیاری به هوای پاک دارند. عفونت‌های هوابرد می‌توانند به راحتی در هوا پخش شده و بین سالمندان منتقل شوند. با توجه به این که سیستم ایمنی بدن سالمندان به علت  کهولت سن و گاها جراحی های متعدد قلبی، عصبی و … تضعیف شده است، ویروس و باکتری‌های معلق در هوا  به راحتی آن‌ها را مبتلا می‌کند. به همین دلیل در این اماکن به طور قطعی نیاز به مکانیزمی برای تصفیه هوای محیط وجود دارد. بهترین انتخاب برای تصفیه هوای خانه سالمندان دستگاه تصفیه هوای مدل AI-660 است. در این دستگاه چند متر مربع فیلتر هپای کلاس H13 برای جذب ذرات معلق تا ابعاد فوق ریز 0.3 میکرون که برای سیستم ایمنی افراد سالمند بسیار مضر است و همچنین نیم کیلو فیلتر کربن اکتیو برای جذب بوی نامطبوع محیط وجود دارد. این دستگاه تصفیه هوا علاوه بر فیلترهای ذکر شده دارای یک ماژول رطوبت زا نیست هست. وجود رطوبت در محیط می‌تواند برای افراد سالمند که اکثرا دچار بیماری‌های تنفسی و خشکی مجاری تنفسی هستند، بسیار مفید باشد.

دستگاه تصفیه هوا مدل ai-700
دستگاه تصفیه هوای ایرپروس مدل AI-700

پیش فیلتر هپا از کلاس H11

10 کیلوگرم فیلتر کربن اکتیو

بدون فیلتر هپای نهایی

قابلیت پوشش 120 متر مربع

 

دستگاه تصفیه هوا مدل ai-660

دستگاه تصفیه هوای ایرپروس مدل AI-660

پیش فیلتر هپا از کلاس H11

10 کیلوگرم فیلتر کربن اکتیو

فیلتر آب رطوبت‌زای HydraClean

قابلیت پوشش 120 متر مربع

 

دستگاه تصفیه هوا مدل ai-600

دستگاه تصفیه هوای ایرپروس مدل AI-600

پیش فیلتر هپا از کلاس G4 یا F7

5 کیلوگرم فیلتر کربن اکتیو

5 متر مربع فیلتر هپا از کلاس H13

قابلیت پوشش 120 متر مربع

 

دستگاه تصفیه هوا مدل ai-300

دستگاه تصفیه هوای ایرپروس مدل AI-300

پیش فیلتر هپا از کلاس G4 یا F7

نیم کیلوگرم فیلتر کربن اکتیو

5 متر مربع فیلتر هپا از کلاس H13

قابلیت پوشش 150 متر مربع